Zachowek i problematyka związana z tą instytucją to temat rzeka. O wszystkich jego aspektach i nie tyl
Darowizna nie uchroni Cię od wypłaty zachowku
artykuł sponsorowany

Zachowek i problematyka związana z tą instytucją to temat rzeka. O wszystkich jego aspektach i nie tylko dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Zachowek i problematyka związana z tą instytucją to temat rzeka.

Niewątpliwie jeden z najczęściej pojawiający się temat w trakcie udzielania porad prawnych.

Niektórzy z moich klientów twierdzą, że im więcej dowiadują się na temat zachowku, tym mniej o nim wiedzą.

Na pewno nie jest to temat prosty. Na pewno jest złożony. I na pewno rozwiązania legislacyjne zastosowane w ramach tej normy prawnej są, delikatnie mówiąc mocno zdumiewające… dla Klientów oczywiście!

Ale, ale….co ważne – zdumiewające w takim samy stopniu dla zobowiązanego, jak i dla uprawnionego do otrzymania zachowku.

Różnica pomiędzy nimi jest subtelna, acz znacząca. Polega ona na tym, że uprawniony do otrzymania wypłaty zachowku na informacje o tym reaguje niczym małpa na widok banana, a zobowiązany do wypłaty użala się,  biadoli, nie rzadko zalewa się łzami nad swoim losem.

Na tych drugich osobach skupię się w dalszej części tekstu.

Z moich obserwacji wynika, że najbardziej rozpaczają nie te osoby, które otrzymały spadek w formie testamentu, ale te, które za życia spadkodawcy otrzymały darowiznę. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy darowizna ta została dokonana w jakimś znacznym odstępie czasowym.

Nie chodzi mi tu oczywiście o jakieś drobiazgi, typu drobna biżuteria, niewielkie kwoty pieniężne. Najczęściej chodzi o coś większego. Konkretnie nieruchomości typu – dom, mieszkanie, gospodarstwo rolne.

Zwykle wygląda to tak.

Pan X za życia swoich rodziców otrzymał od nich w darowiźnie gospodarstwo rolne, które stanowi główny element ich majątku.  Oczywiście w większości takich sytuacji rodzice zastrzegają sobie służebność dożywotniego zamieszkania z jednoczesnym zobowiązaniem syna do opieki w starości.

Oprócz Pana X przyszli spadkodawcy mieli jeszcze córkę – Panią Y. Była ona starsza od brata i bardzo szybko opuściła dom. Mając zaledwie dwadzieścia lat wyszła za mąż. Miała to szczęście, że wespół z mężem dorobiła się własnego dość znacznego majątku.

Zaznaczyć w tym miejscu jednak należy, że młodzi małżonkowie dorobili się nie otrzymując żadnej pomocy od swoich rodzin – w szczególności od rodziców Pani Y.

Po około piętnastu latach od darowizny, rodzice rodzeństwa X i Y umierają. Pan X, będąc przekonany, że po rodzicach nie ma co dziedziczyć, bo przecież on już dawno temu otrzymał wszystko w drodze darowizny, nawet nie inicjuje postępowania spadkowego.

Ku jego zdziwieniu, postępowanie o nabycie spadku wszczyna jednak jego siostra!

Czy siostrze przysługiwało prawo do zachowku dowiesz się w dalszej części tekstu, który znajduje się na naszym blogu tu à https://bit.ly/2L1Cxf0

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl