Czy warto ustalać kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu?  Odpowiedź brzmi tak! Ważne jednak jest tak
Czy warto ustalać  kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu?
artykuł sponsorowany

Czy warto ustalać kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu?  Odpowiedź brzmi tak! Ważne jednak jest tak naprawdę dlaczego? Ale tego wszystkiego dowiesz się w Kancelarii „Actio”. W każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!

Kiedyś przeczytałam takie mądre zdanie, które mocno utkwiło mi w głowie. Brzmiało ono tak: „Rozwód stanowi wprawdzie zakończenie bytu małżeństwa, nie oznacza jednak rozwiązania samej rodziny.” Autor tego tekstu, skądinąd kontrowersyjny prof. Justyński, dodaje w uzupełnieniu – „spostrzeżenie to jest tyleż oczywiste, co zaskakujące.”

Tak, tak! Niestety większość uważa, że rozwód załatwi sprawę. Chciałaby, aby rozwód działał jak ta przysłowiowa gruba linia, która miała nas odkreślić od przeszłości w sławetnym expose T. Mazowieckiego.

Oczywiście rozwód nie załatwi wszystkiego, nie przekreśli przeszłości. Tym bardziej jeżeli z małżeństwa pochodzą dzieci. W takiej sytuacji, jeszcze do niedawna Sąd był zobligowany w wyroku orzekającym rozwód rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzec, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Sąd przy tym mógł uwzględnić pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest było ono zgodne z dobrem dziecka. Kierowano się przy tym zasadą, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie.

W braku porozumienia, Sąd uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzygał o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Co chcę podkreślić w kwestii kontaktów– Sąd o nich rozstrzygał, ZAWSZE!!!

Bez względu na to, czy rodzice doszli do porozumienia, czy porozumienia takiego nie wypracowano. Wówczas kontakty narzucił Sąd. Tak, czy inaczej rozwiedzeni rodzice zawsze wychodzili z Sądu z uregulowanymi kontaktami.

Aż do 25 czerwca 2015 r. Wtedy to weszła w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i do art. 58 został dodany § 1b, który brzmi „Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.”

Czy w związku z tym, warto ustalać kontakty podczas rozwodu? Odpowiedź brzmi tak!

Ważne jednak jest tak naprawdę dlaczego? Ale tego wszystkiego dowiesz się na naszym blogu klikając TUTAJ.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl