Po "Święcie Pułkowym" starostwo organizuje kolejne patriotyczne wydarzenie. W niedzielę (17.09) w Wad
Starostwo zaprasza na spektakl o Żołnierzach Wyklętych. Wstęp Wolny!
artykuł sponsorowany

Po "Święcie Pułkowym" starostwo organizuje kolejne patriotyczne wydarzenie. W niedzielę (17.09) w Wadowickim Centrum Kultury za pomocą słowa, muzyki, gry świateł i tańca zostanie opowiedziana historia przywracająca pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wstęp wolny!  

Do Wadowic zawita ponad 80-osobowy amatorski zespół "JaNowego Teatru" z Andrychowa zaprosił starosta wadowicki Bartosz Kaliński. To z jego inicjatywy w sali teatralno – kinowej WCK aktorzy tego teatru wystawią spektakl  "Polska dziś woła nas". Opowiada on historię zgrupowania partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego pod dowództwem kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. W swoich szeregach skupiał on przede wszystkim młodych ludzi, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o wolność naszej Ojczyzny. Jesienią 1946 roku podstępem wymordowano ponad stu z nich…

Spektakl złożony jest z 11 scen. Z jednej strony ukazują one świat żołnierzy niepodległościowego podziemia i ich rodzin zmagających się po II wojnie światowej z narzuconą komunistyczną ideologią, a z drugiej strony środowisko tzw. nowej władzy – jej służalczość wobec sowieckiego najeźdźcy i bezwzględność. Sceny patriotyczne przeplatają się z tzw. scenami reżimowymi, co wyostrza i wzmacnia kontrast tych dwóch światów. Kontrast ten buduje też m.in. wykonywana na żywo muzyka, która poprzez powracające motywy ilustruje konflikt wartości.

 „„Polska dziś woła nas” to spektakl przywracający pamięć o Żołnierzach Wyklętych. To także apel o trwanie przy podstawowych wartościach: miłości do Boga, ojczystej ziemi, rodziny oraz opowieść o odwadze i honorze.

Widowisko rozpocznie się w niedzielę (17.09) o godzinie 17:00 w Wadowickim Centrum Kultury (ul. Teatralna 1 – przyp. red.). Wstęp na spektakl wolny. Serdecznie zapraszam! — mówi starosta wadowicki Bartosz Kaliński

Patronat honorowy nad widowiskiem objął Metropolita Krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, zaś patronat medialny: tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”, miesięcznik kulturalny „WPiS”, wydawnictwo „Biały Kruk” oraz TVP Kraków.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl