Na wadowickim rynku odbywają się strażackie zawody Firefighter Combat Challenge. Nie brakuje wydarzeń
Strażacy na rynku pokazują, czemu nie gasić płonącego oleju wodą

Na wadowickim rynku odbywają się strażackie zawody Firefighter Combat Challenge. Nie brakuje wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich jest pokaz gaszenia płonącego oleju i dlaczego nie robimy tego wodą...

W piątek (9.06) i sobotę (10.06) w Wadowicach odbywa się piąta już edycja ogólnopolskich zawodów strażaków "Wadowice Firefighter Combat Challenge". Na konkurencję składają się elementy mające na celu przedstawienie codziennych zmagań strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Zawodnicy mierzą się na czas w formule FCC, w której poszczególne elementy są wykonywane ciągiem bez przerwy. Wbiegają z pakietem węży po 12 metrowej konstrukcji (3 piętro) imitującej klatkę schodową, wciągają na nią węże przy pomocy linki ratowniczej, zbiegają z niej, po czym przesuwają ciężar po specjalnej konstrukcji uderzając ważącym 5 kg młotem. Gaszą też symulowany pożar a na koniec ewakuują ważącego 80 kg poszkodowanego. To wszystko w standardowym kombinezonie strażackim ważącym 30 kg. Zawody w realny i atrakcyjny sposób przestawiają elementy pracy strażaka podczas działań gaśniczych. W zawodach bieże udział prawie 140 zawodników.

 

Przygotowano także szereg atrakcji towarzyszących, dzięki którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z bardziej widowiskowych jest pokaz gaszenia płonącego oleju, który odbywa się co 30 minut i ma spore wartości edukacyjne: taka sytuacja może przytrafić się przy smażeniu każdemu w domu czy mieszkaniu. Kiedy olej w garnku bądź na patelni stanie w ogniu, najlepiej wyłączyć gaz pod nim i przykryć go przykrywką, aż do stłumienia ognia. Drugą metodą jest wykorzystanie wilgotnej (ale w żadnym wypadku mokrej!) szmaty, którą tłumimy ogień.

W żadnym wypadku nie gasimy płonącego oleju wodą! Tak to się może skończyć:

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-2 #1 Idiotyzm 2017-06-09 16:22
Głupi ten co to na rynku zorganizował i ten co się na to zgodził. Miasto zakorkowane bo nawet zawody strażackie muszą być na rynku. Powinien magistrat i fara iść z dymem, to byłyby dopiero zawody ;-)
Cytować
+5 #2 STRAZAK 2017-06-09 17:54
NAJLEPSZA PROMOCJA MIASTA JEST WLASNIE NA RYNKU MEDYKU JEDEN
Cytować
-2 #3 Idiotyzm 2017-06-09 18:45
Cytuję STRAZAK:
NAJLEPSZA PROMOCJA MIASTA JEST WLASNIE NA RYNKU MEDYKU JEDEN

Ty patrz żeby ci się od tej promocji zadek nie zapalił! Z bożej łaski straszoku :lol:
Cytować
-4 #4 STRAZAK 2017-06-09 21:20
WOLE BYC STRASZOKIEM I ZGASIC SOBIE TEN ZADEK BO TY PEWIE NA WIDOK OGNIA BYSIE ZLAL W GACIE I UCIEKAL JA LANIA PRZED MYSLIWYM 8)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.