W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadku zatruć tzw. dopalaczami. W powiecie wadowickim zat
"Dopalacze" znowu sa problemem

W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadku zatruć tzw. dopalaczami. W powiecie wadowickim zatrzymano też osoby trudniące się rozprowadzaniem takich narkotyków. Stąd wadowicka policja wydała komunikat odnośnie zagrożeń z nimi związanych.

Eksperymentowanie z „dopalaczami” – to ryzykowna decyzja (czy zastanawiałe(a)ś się nad konsekwencjami użycia choćby jednorazowo dopalacza? — rozpoczyna Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach swój komunikat.

Użycie dopalaczy potrafi przesłonić nam realny obraz sytuacji. Nie widzimy wtedy możliwych zagrożeń i negatywnych skutków lub je po prostu bagatelizujemy. Przykładowe rodzaje ryzyka: niezadowolenie z otaczającego nas świata, kara,  fatalne samopoczucie (problemy kardiologiczne, nadciśnienie, podwyższone tętno, problemy psychiczne), wystawienie się na wykluczenie (społeczne, rodzinne, szkolne) a także utrata bezpowrotna zdrowia lub życia.

Co ryzykujemy eksperymentując z "dopalaczami"? Fizyczne szkody zdrowotne, emocjonalne (np. wykluczenie, stany depresyjne, brak odczuwania przyjemności, brak chęci do realizowania planów życiowych), czy społeczne (np. w relacji z najbliższymi, ze znajomymi, tracimy przyjaciół), zagrożenie epidemiologiczne (zachowania ryzykowne).

Ktoś kto traci nad sobą kontrolę używając narkotyki (nowe (dopalacze), naraża się na wykorzystanie seksualne. Z tym wiąże się zagrożenie zarażenia się np. HIV, HCV, choroby weneryczne (rozwój poważnych chorób).

„Dopalacze” mogą wpływać obezwładniająco. Ciało odmawia posłuszeństwa (nie można ruszać rękoma, nogami). Człowiek staje się całkowicie zależny od innych, którzy mogą mu (jej) wyrządzić krzywdę.Narażamy się na ośmieszenie i zawstydzenie.

Kontakt z narkotykami (dopalaczami) wiąże się z problemami z policją i prawem ponieważ w Polsce posiadanie każdej ilości narkotyków jest zagrożone karą pozbawienia wolności d 3 lat. Osoba handlująca narkotykami (dopalaczami) może spędzić w więzieniu do 10 lat. Nakłanianie (namawianie, proponowanie) drugiej osobie do zażycia narkotyku lub dawanie jej narkotyku grozi karą d 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku gdy osoba jest małoletnia do 8 lat. Prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków (dopalaczy) skutkuje karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat

(AS)
(zdjęcie: www.3.wegorzewo.pl)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.