Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, część 22

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu cieszy się od lat sporą popularnością czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Tym razem przeniesiemy się w lata siedemdziesiąte XX-wieku i początek lat 80-tych, dzięki zdjęciom Stanisława Gawrona, które dostaliśmy dzięki uprzejmości jego syna Bartłomieja. Jego tata chciał się podzielić z wadowiczanami tymi perełkami.  Jako ciekawostkę dla fotografów dodamy, że zostały zrobione aparatami Smena 8M i Siluet-Elektro.

Zobacz: Tak wyglądały Wadowice w 1989 roku (WIDEO)

Zobaczymy jak w 1979 bądź 1980 roku wyglądał widok z okna mieszkania bloku nr 4 na Osiedlu Kopernika. Nie było wtedy jeszcze pasażu handlowego z wypożyczalnią DVD i kebabem jak obecnie, zamiast tego stał tu mały poczciwy kiosk z artykułami spożywczymi i warzywami, z którego korzystali mieszkańcy osiedla. Mało tego: nie ma obecnego Tesco (a wcześniej Savii i Leskowca) - budynek nie został jeszcze wybudowany...

Obejrzymy jak powstają domy na ulicy Spółdzielców a także ówczesne samochody wśród których przeważały syreny, małe i duże fiaty. Sporą gratką dla mieszkańców Osiedla Kopernika będą zdjęcia powstającego bloku nr 16 i 17 - "szesnastka" już stoi ale w surowym stanie, a pod "siedemnastkę" wytyczono dopiero miejsce i zaczynają się prace budowlane.

Jest także zdjęcie na którym w miejscu obecnych bloków widać... stadion Skawy przy ulicy Poprzecznej, nieistniejący już budynek  i okolice ówczesnego, prężnie działającego Herbapolu. Zobaczymy domy, których już niema bo zostały wyburzone. Uwiecznione Kominy świadczyły o tym, że w Wadowicach prężnie działał przemysł: miejska ciepłownia, papiernia i zakłady Fumis-Bumar. Niewiele z tego przemysłu obecnie zostało... Jest też sporo zieleni i przelatujący wojskowy śmigłowiec.

Zapraszamy do oglądania, ciekawostek do wychwycenia przez czujne oko jest sporo:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, część 21
Wadowice na starej fotografii, część 20
Wadowice na starej fotografii, część 19
Wadowice na starej fotografii, część 18
Wadowice na starej fotografii, cześć 17
Wadowice na starej fotografii, część 16
Wadowice na starej fotografii, część 15
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Stanisław Gawron, dzięki uprzejmości syna Bartłomieja Gawrona)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+10 #1 Marcin Mosór 2017-03-05 12:38
Ale czad! Dzięki za powrót do przyszłości, wychowałem się w "piątce" i dobrze to wszystko pamiętam.
Cytować
+12 #2 Ada 2017-03-05 14:06
Cudo! Super odcinek!
Cytować
+3 #3 Yaro 2017-03-07 10:52
Ale było zielono!
Cytować
+1 #4 aa 2017-03-11 14:21
A ten sad przy''5'' było gdzie się pobawić. ..
Cytować
+3 #5 bzdety 2017-03-11 17:23
To nie jest ulica Krótka tylko Podmiejska, Krótka jest od Lwowskiej do końca koszar...
Cytować
+3 #6 łopata 2017-03-11 21:47
"Sporą gratką dla mieszkańców Osiedla Kopernika będą zdjęcia powstającego bloku nr 16 i 17 - "szesnastka" już stoi ale w surowym stanie, a pod "siedemnastkę" wytyczono dopiero miejsce i zaczynają się prace budowlane."

Siedemnastka na zdjęciu jest już skończona, pomalowana i gotowa pod zasiedlenie.
"Szesnastka" - zgoda, jest w surowym stanie.
Ale zdjęcia super :-)
Cytować
-1 #7 Zbigniew Jurczak 2017-11-20 18:46
Tamte czasy budowy osiedli i rozwoju miasta - to był biedny, siermiężny ale pracowity PRL czyli Polska Rzeczpospolita LUDOWA, nazywana przez młodych analfabetów urodzonych i wychowanych w tych osiedlach - komuną. Tak im ta III RP, nie LUDOWA a parafialna - zamieszała w głowach.
Cytować
+1 #8 wesoły romek 2017-11-20 21:12
Do Z.Jurczaka
Co ma piernik do wiatraka?
Twierdzenie, że Polacy zmienili się od tamtych czasów i nie są już pracowici to prawdziwy przełom w badaniach. Były to czasy komuny i nikt temu nie zaprzecza, nie zaprzeczamy też, że wtedy właśnie powstały wadowickie osiedla mieszkaniowe.
I proszę nie obrażać ludzi, bo tym samym obraża się ich rodziców i nauczycieli, to naczynia powiązane.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.