Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, część 21

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu cieszy się od lat sporą popularnością czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Ostatni odcinek zaprezentowaliśmy już dosyć dawno, stąd dziś nadrabiamy zaległości. Jak już informowaliśmy, w wrześniu tego  roku Ochotnicza Straż Pożarna w Wadowicach będzie obchodzić jubileusz 150-lecia powstania.  Z okazji takiej rocznicy druhowie chcą wydać album historyczny pod redakcją historyka dra Konrada Meusa. Ma on zawierać archiwalne zdjęcia. Przygotowywane są też wydarzenia towarzyszące.

Zwracamy się do wszystkich z Państwa, którzy mogą być w posiadaniu materiałów archiwalnych (zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki) dotyczących strażaków i remizy, jak również akcji ratowniczo-gaśniczych i ćwiczeń. Zależy nam na zdjęciach członków OSP Wadowice i budynków w których mieściła się remiza a także zdjęcia sali OSP z różnych imprez czy wydarzeń okolicznościowych z lat 1964 - 1974 — apelują druhny i druhowie z OSP Wadowice.

Jeśli ktoś ma takie materiały (mogą być kserokopie albo fotokopie) może je przesłać na adres: OSP Wadowice, ul. Wojska Polskiego 2a, 34-100 Wadowice bądź na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W przypadku cennych egzemplarzy, kiedy nie ma możliwości wykonania duplikatu, druhowie mogą wykonać je w siedzibie OSP. W takim przypadku proszą  o kontakt telefoniczny: 503 038 758 (prezes OSP Wadowice, dh Jacek Kubera), 600 754 702 (wiceprezes, dh Zdzisław Kłobuch) lub 506 296 251 (naczelnik, dh Michał Jakima).  

W związku z tak doniosłą rocznicą, 21 odcinek "Wadowice na starej fotografii" poświęcimy strażakom. Zobaczymy budynek starej remizy przy ulicy Ogrodowej (dzisiejsza ulica Wojtyłów). Jeszcze niedawno znajdowały się w nim puby Wodnik, potem Office Pub. Niestety przeszły do historii, a aktualnie mieści się tutaj... sklep obuwniczy.

Zobacz: Tak wyglądały Wadowice w 1989 roku (WIDEO)

W latach 50-tych XX-wieku zadecydowano o budowie nowej remizy. Prace trwały dwa lata, zlokalizowano ją na ulicy Nadbrzeżnej, w pobliżu Choczenki. Zobaczymy ochotników i mieszkańców podczas budowy budynku w którym obecnie ma siedzibę Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Wadowice. Obejrzymy jak wtedy wyglądały okolice dzisiejszego Osiedla Westerplatte. Zobaczymy też prawdziwą perełkę: budynek nieistniejącej już, wyburzonej rzeźni, obecnie znajduje się tutaj gminny parking, niestety z powodu błota o nieco wątpliwej kondycji... Ciekawostką jest też również nieistniejący w dzisiejszych czasach dom, aktualnie stoją w tym miejscu bloki.
 
Przyjrzymy się też strażakom podczas budowy nowej siedziby, jak i podczas uroczystości i ćwiczeń strażackich. No i oczywiście zobaczymy kilka motoryzacyjnych perełek, jakimi się poruszali jeżdżąc do pożarów.

Szczegółów do obserwacji jest mnóstwo, poszukajcie sami i porównajcie to dzisiejszych czasów. Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, część 20
Wadowice na starej fotografii, część 19
Wadowice na starej fotografii, część 18
Wadowice na starej fotografii, cześć 17
Wadowice na starej fotografii, część 16
Wadowice na starej fotografii, część 15
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: archiwum Zdzisława Kłobucha)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 dert 2017-02-19 22:49
kiedys to byli wspaniali ludzie....
Cytować
+3 #2 PAKO 2017-02-23 21:03
Super, super, super....
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.