25 pań w różnym wieku zatańczyło na wadowickim rynku w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet. W
Zatańczyły  w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet

25 pań w różnym wieku zatańczyło na wadowickim rynku w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet. W ten sposób przyłączyły się do światowej kampanii społecznej "One Billion Rising".

Jak zapowiadały, tak zrobiły. We wtorek (14.02) o godzinie 16:00, panie zatańczyły na Placu Jana Pawła II w Wadowicach w ramach akcji "One Billion Rising", czyli „Nazywam się miliard". To ogólnoświatowa  kampania społeczna, która od 2013 roku, 14 lutego, w Walentynki, polega na tańcu przeciwko wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Spotkaliśmy się by wspólnie zaapelować o świat, w którym kobiety będą bezpieczne, wolne i równe. Właśnie dzisiaj w Walentynki w 200 krajach na świecie i ponad 70 miejscowościach w Polsce kobiety po raz piąty zatańczą by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku — mówiła Katarzyna Kasperek, jedna z organizatorek wadowickiej akcji.

To spory problem, bo w 2015 roku według policji (dane z policyjnej "Niebieskiej karty") w Polsce ofiarami przemocy padło blisko 70 tysięcy kobiet. W tym samym roku, tylko w powiecie wadowickim pokrzywdzone przemocą w rodzinie było ogółem 553 osób w tym 411 z nich to właśnie kobiety. Według szacunków Centrum Praw Kobiet z 2013 roku, rocznie w wyniku przemocy domowej ginie na całym świecie 400-500 kobiet. Chodzi nie tylko o zabójstwa ale też pobicia ze skutkiem śmiertelnym czy samobójstwa kobiet.

Organizatorki apelowały, aby w przypadku jakiejkolwiek przemocy, nie pozostawać obojętnym i informować odpowiednie służby. Rozdawały również ulotki z potrzebnymi informacjami a także odpowiednimi numerami telefonów.

Do wspólnego tańca przyłączyło się kilku przechodniów, w sumie 25 pań w różnym wieku, razem z zespołem ADHDance i pod czujnym okiem Joanny Gołuchowskiej z Klubu Rekreacji i Promocji Zdrowia "Karelaks" zatańczyło w rytm muzyki.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 Marcinnn 2017-02-14 22:35
Super inicjatywa !
Brawo dziewczyny !
Cytować
0 #2 weterynarz 2017-02-16 11:03
a co z biciem konia codziennie jest on ofiarom przemocy minimum 5 razy dziennie pomnożyć to przez ilość mężczyzn na świecie wychodzi całkiem niezła sumka. Ten pan który krzyczał chciał o tym powiedzieć nie uciszajcie mężczyzn KOBIETYY
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.