Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, część 20

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu cieszy się sporą popularnością czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Tym razem dzięki uprzejmości pana Janusza Świtalskiego prezentujemy zdjęcia Wadowic wykonane w lecie 1997 roku. Dosyć nietypowe. Pan Janusz wdrapał się wtedy na istniejący do dziś komin elektrociepłowni przy wadowickiej stacji kolejowej  i wykonał kilka zdjęć naszego miasta z jego wysokości. Dotrwały one na szczęście do czasów obecnych,  zeskanował je nasz portalowy fotograf Marcin Bańdo, który pieczołowicie połączył je też w zapierającą dech panoramę.

Komin był wtedy dłuższy niż obecnie, zdjęcia zrobione były na przedostatniej galeryjce, gdzieś około 40 metrów (sam komin miał wtedy jakieś 70 metrów). Trzeba było się tam wdrapać, trochę czasu to zajęło, bolały ręce. Najgorsza była ciężka klapa na galeryjce. Warto było, bo widok doskonały i pogoda też wtedy dopisała – opowiada nam o wydarzeniach sprzed blisko 20 lat Janusz Świtalski.

Na zdjęciach widać sporo rzeczy, których w dzisiejszych czasach już nie ma. Papiernia działa pełną parą, podobnie jak zakłady Bumar. Nic nie zapowiada tego, że za 16 lat po najpierw druciarni, jednej z najstarszych fabryk Wadowic a potem Fabryce Urządzeń Mechanicznych i Sprężyn Fumis - Bumar Wadowice nie zostanie nic, poza metalowymi szkieletami...

Zobacz: Tak wyglądały Wadowice w 1989 roku (WIDEO)

Cieszy oko stacja kolejowa. Niespełna 8 lat wcześniej przeprowadzona została elektryfikacja, zniknęły parowozy i lokomotywy spalinowe, widać na niej spory ruch: charakterystyczne żółto-niebieskie malowanie wtedy jeszcze w miarę nowoczesnych elektrycznych jednostek EN57 i EN71 w podwójnych skłądach jeżdżące do Krakowa, Bielska-Białej i Trzebini. Kursuje około 20 par pociągów osobowych na dobę! Widać też bocznice, budkę dróżnika przy ulicy Legionów i rzadki obecnie widok wagonów towarowych. Za 5 lat przestaną kursować pociągi pasażerskie  na linii 103 w kierunku Tomic, Radoczy, Spytkowic i dalej do Trzebini a na samej stacji rozpocznie się remont, który zatrzyma się po kilku latach. Ruszy dopiero podczas renowacji i utworzenia Szlaku Papieskiego.

Pierwsza i druga część wadowickiej obwodnicy już istnieje. Widać na niej nieliczne samochody, ruch wtedy nie była taki duży. W tle widać też Osiedle Pod Skarpą: spora część bloków jeszcze nie została wybudowana. Przed budynkiem dworca kolejowego trwa budowa nowego wadowickiego dworca autobusowego. Wkrótce autobusy znikną z Placu Kościuszki aby wyjeżdżać w trasy właśnie z tego miejsca. Minie jeszcze kilka lat i pojawią się busy, które m.in. spowodują bankructwo PKS Wadowice. Trwa też remont alejki od dworca do ulicy Sienkiewicza.

Budynek Urzędu Skarbowego nie jest jeszcze rozbudowany. Siedziba i biura Maspeksu dopiero powstają. Nie ma też jeszcze drogi łączącej obwodnicę i ulicę Sienkiewicza a także stacji paliw Statoil.

Szczegółów do obserwacji jest mnóstwo, poszukajcie sami i porównajcie to dzisiejszych czasów. Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, część 19
Wadowice na starej fotografii, część 18
Wadowice na starej fotografii, cześć 17
Wadowice na starej fotografii, część 16
Wadowice na starej fotografii, część 15
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Janusz Świtalski, obróbka, panorama: Marcin Bańdo)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+10 #1 Ania bania 2016-06-05 15:58
Czadówka!
Cytować
+9 #2 Henio 2016-06-05 19:23
Pan Świtalski ma jeszcze dużo starych zdjęć, oby je udostępnił, bardzo fajnie
Cytować
+4 #3 dert 2016-06-05 22:48
Ale ładne :-)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.