Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, cześć 18

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu cieszy się sporą popularnością czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Tym razem, dzięki uprzejmości Przemysława Fijałka, prezentujemy zdjęcia z archiwum jego taty, Pawła Fijałka, który jest równocześnie ich autorem. Pochodzą ze skanów slajdów i starych klisz Pana Pawła. Dostaliśmy ich ponad 200, i to jak zwykle, prawdziwych perełek. Stąd będziemy je publikować w kolejnych częściach naszego cyklu. Na początek prezentujemy zdjęcia z budowy kościoła, kaplicy, sal katechetycznych i plebanii Parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

Parafia św. Piotra Apostoła została wybudowana jako wotum wdzięczności za wybranie Karola Wojtyły na papieża oraz jego  uratowanie z zamachu na placu św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981. 24 czerwca 1984 roku ks. kardynał Franciszek Macharski poświęcił plac wytyczony przy ulicach Zegadłowicza i Zielonej i odprawił tam uroczystą Mszę świętą. Budowę kościoła rozpoczęto jeszcze w tym samym roku. Został zaprojektowany przez Jacka Gyurkovicha, Ewę Węcławowicz-Gyurkovich i Przemysława Szafera w stylu postmodernistycznym i symbolicznym. Poszczególne fragmenty budowli nawiązują do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu symbolizując drogę Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Na posadzce kościoła zaznaczony jest czerwonymi płytkami obrys placu św. Piotra i miejsce zamachu na papieża Jana Pawła II.

Zobacz: Tak wyglądały Wadowice w 1989 roku (WIDEO)

Organizacją budowy zajął się ks. Michał Piosek, długoletni (od 1977 roku) wikariusz parafii Ofiarowania NMP, przyszły proboszcz parafii św. Piotra Apostoła.  Był duszą wszystkich działań, zachęcał i mobilizował parafian do wysiłku i ofiarności, pokonywał biurokratyczne bariery, zdobywał materiały budowlane (wtedy nie było to proste), doglądał robót itp. W 1985 roku udał się z pielgrzymką parafian do Rzymu i 29 maja na audiencji u Ojca Świętego uzyskał błogosławieństwo dla nowej parafii i budowanej świątyni. Rytm budowy nowego kościoła wyznaczały kolejne rocznice pontyfikatu Jana Pawła II. W dniu Zesłania Ducha Świętego, 18 maja 1986 roku, w 66 urodziny papieża Jana Pawła II, ks. kardynał Franciszek Macharski poświęcił wybudowaną już kaplicę, w której odtąd odbywały się nabożeństwa parafialne, a 1 września tego samego roku odprawił uroczystą mszę na inaugurację roku katechetycznego i samodzielnej pracy duszpasterskiej nowej parafii.

Kościół św. Piotra Apostoła został konsekrowany 14 sierpnia 1991 roku w czasie drugiej wizyty Jana Pawła II w Wadowicach. Na placu przed budowlą papież odprawił uroczystą koncelebrowaną mszę świętą, wygłosił homilię a także wraz z kardynałami Franciszkiem Macharskim i Henrykiem Gulbinowiczem oraz ks. Michałem Pioskiem poświęcił i namaścił ściany i ołtarz. Przed kościołem znajduje się spiżowy pomnik Jana Pawła II wykonany przez Luciano Minguzziego. Poświęcił go i odsłonił kard. Franciszek Macharski po konsekracji kościoła.

Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, cześć 17
Wadowice na starej fotografii, część 16
Wadowice na starej fotografii, część 15
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: archiwum Pawła Fijałka)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+10 #1 Nerwowy Tomasz 2016-01-31 13:29
MEGA!
Cytować
+5 #2 polonista 2016-01-31 13:59
zdjęcia od 9 do 12 to nie jest ulica zielona tylko osiedle słoneczne w Wadowicach!!!
Cytować
+7 #3 Mateusz Wadowice 2016-01-31 16:55
Super zdjęcia :)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.