Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, cześć 17

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu cieszy się sporą popularnością czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Po blisko rocznej przerwie prezentujemy Państwu kolejne w większości nigdy nie publikowane fotografie starych Wadowic. Tym razem po raz kolejny prezentujemy, dzięki uprzejmości Małgorzaty Suknarowskiej, zdjęcia Jana Białowąsa. Pretekstem jest to, że zima nam we wtorek (5.01) dopisała i na ulicach zalega sporo śniegu, to dla odmiany przeniesiemy się w nieco cieplejszy czas, do 1 maja 1982 roku.

Niezawodne TKKF Leskowiec wraz z władzami miasta oraz Spółdzielnia Mieszkaniową w Wadowicach organizowało wtedy sporo atrakcji dla dzieci i młodzieży. W tym dniu były to kolejne zajęcie z cyklu "Pokaż co potrafisz".

Tym razem był to wyścig na wrotkach (dla młodszych czytelników: to takie starsze siostry współczesnych rolek...) ze startem na wadowickim rynku (wtedy nazywał się jeszcze plac Armii Czerwonej, o czym przypominał też stojący tutaj pomnik z trzema żołnierzami..) i metą pod Spółdzielnią Mieszkaniową w Wadowicach. Wykorzystano fakt, że ulice były zamknięte dla ruchu z okazji pochodów pierwszomajowych.

Zawody uświetnił pokaz gokartów uczniów z Technikum Mechanicznego z "Gorzenia", którzy wykonywali je jako prace dyplomowe pod kierownictwem opiekuna Andrzeja Lorka (pozdrawiamy!). Miały one też zachęcić młodzież do nauki w tej szkole.

Na zdjęciach widać przygotowania zarówno uczestników jak i kierowców, same wyścigi, jazdę gokartów, wręczenie nagród pod budynkiem Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach a także pokaz karateków.

Jeśli ktoś rozpoznaje siebie lub kogoś na prezentowanych fotografiach, piszcie o tym w komentarzach.

Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, część 16
Wadowice na starej fotografii, część 15
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Jan Białowąs z archiwum Małgorzaty Suknarowskiej)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 jagoda 2016-01-05 19:49
na zdjęciu nr1 mój syn Darek
Cytować
+13 #2 Ama 2016-01-05 20:32
Bomba te zdjęcia@
Cytować
+6 #3 dert 2016-01-05 21:32
Pamietam jak siadalismy na pomniku bo ławki wszystkie były zajęte .Milicja zawsze nas przeganiala z pomnika.
Fajne fotki Pozdrowienia dla Jaśka Białowąsa i Miska !
Cytować
+11 #4 gosc 2016-01-05 22:26
Super te zdjęcia Kopernika rewelacja
Cytować
+8 #5 Garsoniera 2016-01-05 23:04
Nie zapomnę tego wyścigu na wrotkach. Do babci miałam blisko, więc urwałam się już po pierwszej prostej. Od tamtej pory już nigdy nie jeździłam na wrotkach. Wrażenie - mrówki na całych nogach i chyba jeszcze wyżej :lol:
W pamięci mam jeszcze jedno wydarzenie z J.Białowąsem jako organizatorem. Wtedy zdobyłam pierwsze miejsce, na stadionie Skawy, na moim Pelikanie. Miałam fory z uwagi na niewielkie koła, więc startowałam z połowy stadionu. Pozostali uczestnicy chcieli mnie potem pobić :lol:
Cytować
+3 #6 Grze 2016-01-10 11:24
Na zdjęciach pod pomnikiem obecna była władza Wadowic rozpoznaję Naczelnika Miasta Mariana Skrzypczaka i Pana Góraka a na mecie mamy mlicjanta z drogówki Pana Zarzyckiego. To były czasy, sam tam startowałem a wrotki moje miały urwane paski ale i tak się udało.
Cytować
+1 #7 Marian#54 2016-01-24 20:18
na zdjęciu 27 poznaje pana Jana Mydlarza i Jana Kulbackiego.Poz drawiam.
:-)
Cytować
0 #8 K. 2017-08-01 00:52
Nie wiedziałam, że takie wyścigi były..mogłoby to wrócić tylko Mati nic nie robi teraz.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.