Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, cześć 15

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu cieszy się sporą popularnością czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Na naszą skrzynkę mailową ciągle przysyłają Państwo stare, w większości nigdy nie publikowane fotografię starych Wadowic. Będziemy je dalej cyklicznie publikować. Tym razem prezentujemy, dzięki uprzejmości przyjaciela portalu Zdzisława Kłobucha, po raz kolejny porcję zdjęć z archiwum Adama Wyroby.

W tym odcinku ponownie przeniesiemy się w lata sześćdziesiąte XX-wieku. Zobaczymy jak wyglądał wadowicki rynek na jesień w 1967 roku. Wtedy nazywał się Plac Armii Czerwonej. Z fotografii widać, że trwały wtedy obchody 50. lecia wybuchu rewolucji październikowej o czym świadczy wielki napis na budynku magistratu: 1917 50 1967 POKÓJ LUDOM WŁADZA RADOM. Kilkadziesiąt lat później zastąpi go inny, o treści WADOWICKI SAMORZĄD ZAWSZE WIERNY JANOWI PAWŁOWI II... Zobaczymy, jak wtedy wyglądały wózki dziecięce, a także mundur wojskowego.

Pozostaniemy w latach 60-tych XX-wieku i odwiedzimy Plac Kościuszki. i znajdujący się tam wtedy dworzec PKS. Zobaczymy cuda polskiej motoryzacji, tzw. "ogórki", czyli autobusy Jelcz. Ulica Spadzista była wtedy bardzo dziurawa. Przejdziemy się też ulicą Zegadłowicza i zobaczymy znaną piekarnię Zemanków, gdzie na ścianie kamienicy wieszano wówczas klepsydry. Zobaczymy nieistniejącą już pompę ręczną.

Na koniec odwiedzimy Park Miejski i schroniska młodzieżowego "Górnica". Było tu wtedy jakby więcej zieleni a samo wejście do parku strzegła zamykana brama.

Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjecie: archiwum Adama Wyroby, dzięki uprzejmości Zdzisława Kłobucha)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-5 #1 Alina R. 2014-10-12 21:07
Czasy komunistyczne były straszne. Brud, rynsztoki, kałuże i nędza ludu ciemiężonego. Te zdjęcia i tak pokazują najbardziej reprezentacyjne miejsca. Jak wyglądały rudery i slumsy bez kanałów, bez wody bieżącej i hałdy śmieci na podwórkach. Nagminne choroby zakaźne dzieci szkarlatyna, dur brzuszny, żółtaczka, a nawet tyfus i gruźlica. Wszawica była na porządku dziennym. Czy macie zdjęcie specjalnego sklepu dla partyjnych i milicji tzw. Konsumów ?
Cytować
+14 #2 dert 2014-10-12 22:29
Świetny opis .(magistratu)
Brama Wejściowa od Al.Wolności ,parkan i prawdziwy park. Pierwsza ławka była po lewej stronie tuż za bramą ..Fontana w której pływały ryby. Palma która pózniej była wystawiana na rynku. Plac zabaw . Obecnie planty.
Cytować
+14 #3 dert@Alina 2014-10-12 22:35
#Czasy komunistyczne były straszne# do dzisiaj scieki odprowadzane są do starej kanalizacji odprowadzajacej wode z ulic i jeszcze ludzie muszą kase płacić.Technik wodociągowy nic z tym nie robi.XXI wiek .
Cytować
+10 #4 dert 2014-10-12 23:09
Sorry,technik elektryk jak się nie myle :lol:
Cytować
+14 #5 Oblatywacz 2014-10-13 11:09
Jakie to by było "romantyczne" odtworzyć stare wejście do parku.
Cytować
+12 #6 Stanisław Kliś 2014-10-14 14:07
Witajcie.
Zdj.nr 3 "...podziurawio ną ulicę Spadzistą..":
to są lata 60 jak wymieniano rury (jak se przypominam) wodociągowe,a po ponownym ułożeniu kostka dłuuugo była na swoim miejscu pomimo znacznego ruchu pojazdów.
Miłego Dnia tyż Staszek.
Cytować
+10 #7 Dziadek 2014-12-19 13:13
Na rogu ul.Zegadłowicza (MBF) i 1-szego Maja (Lwowska) w tamtych latach była piekarnia PSS, której kierowniczką była p. św.pamięci Boguniowa. W ramach prywatyzacji na przełomie 1989 i 1990 roku piekarnię wydzierżawiła spółka, którym jednym z podmiotów byli Zofia i św.p. Paweł Zemankowie
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.