Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Drukuj
Wadowice na starej fotografii, cześć 5

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" wywołała spory odzew wśród mieszkańców Wadowic i cieszy się sporą popularnoscią naszych czytelników. Cieszy nas, że ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności.

Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Na naszą skrzynkę mailową ciągle przysyłają Państwo stare, w większości nigdy nie publikowane fotografię starych Wadowic. Będziemy je dalej cyklicznie publikować. Tym razem po raz kolejny prezentujemy zdjęcia pochodzące ze zbiorów zaprzyjaźnionego z nami pana Zdzisława Kłobucha.

W dzisiejszym odcinku przenosimy się w lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Zobaczymy, jak wyglądał wadowicki rynek w roku, w którym Beatlesi wydali "Abbey Road": swoją ostatnią, wspólnie nagraną płytę. Na naszych drogach przeważały wtedy motocykle, warszawy i syreny. Ruch był wtedy na pewno mniejszy. Odwiedzimy zimową pora ulicę Krasińskiego i zobaczymy nieistniejący już dom generała Czumy. Zaglądniemy też do Ogrodu Daniela.

Zobaczmy klasztor Karmelitów na dwóch zdjęciach, obu najprawdopodobniej pochodzących z 1967 roku: różni je za to pora roku. Zaglądniemy też stara, zapomnianą morową kapliczkę na Niwach, tuż pod Goryczkowcem, pochodzącą z pierwszej połowy XIX wieku. Miejsce niewiele się zmieniło: jak dawniej płynie tutaj potok Dąbrówka (dawniej jednak było sporo więcej wody...), w otoczeniu pojawiły się domy.

Na koniec odwiedzimy jaroszowicki kościoł i zobaczymy, jak wyglądał w 1957 roku.

Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: zbiory Zdzisława Kłobucha)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Wiosenne porządki na ścieżkach rowerowych

W weekend zmiana czasu. Od lat obiecują, że ostatnia...

Ponad 900 młodych ludzi stawiło się w powiecie na kwalifikacji wojskowej

Walczą o to, aby osoby niesłyszące nie były wykluczone z życia społecznego

Plakat z grzybiarzem w parku. O co chodzi?