Magistrat "zalegalizował" samowolę budowlaną byłego burmistrza Mateusza Klinowskiego, za którą ten
Jak wygląda mostek Klinowskiego przed i po "legalizacji"?

Magistrat "zalegalizował" samowolę budowlaną byłego burmistrza Mateusza Klinowskiego, za którą ten został skazany wyrokiem karnym, wydając na to ponad 570 tysięcy złotych. Jak wygląda słynna przeprawa przed i po "legalizacji"? Mieszkańcy twierdzą, że nie wiele się różni a nawet jest... gorzej.

Jak już informowaliśmy, 5 lutego  Mateusz Klinowski, były  burmistrz Wadowic w latach (2014-2018) został  skazany przez Sąd Okręgowy w Krakowie za odbudowę przeprawy przez Kleczankę w Rokowie. Wyrok jest prawomocny z dniem ogłoszenia i nie podlega apelacji. Klinowski dostał karę grzywny w wysokości 20 tysięcy złotych i będzie musiał też zwrócić  koszty długotrwałego postępowania. Wyrok pokrzyżował mu polityczne plany: jako skazany nie może ubiegać się o fotel burmistrza Wadowic (co kilka tygodni temu zadeklarował), jedynie ro Rady Miejskiej, jego kariera naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim również stoi pod znakiem zapytania.

Sam Klinowski uważa, że wyrok w pierwszej instancji wydała osoba nie będąca sędzią w świetle prawa (tzw. neosędzia), zaś  II instancji został on uchylony, ale prokuratura zaskarżyła uchylenie do Sądu Najwyższego, gdzie kolejne osoby nie będące według niego sędziami uchyliły korzystne dla niego rozstrzygnięcie. Sprawa trafiła więc ponownie do II instancji, gdzie trafił na skład, gdzie referentem sprawy znów był według byłego burmistrza neosędzia i w ten sposób pozbawiono go możliwości zaskarżenia jego decyzji i prawa do obrony gwarantowanej nie tylko Konstytucją, ale i międzynarodowymi traktatami. Polityk uważa, że wyrok sądu będzie więc dało się w przyszłości podważyć a jego ogłoszenie przed wyborami samorządowymi to celowe działanie obecnego burmistrza Kalińskiego, aby wykluczyć go z walki o fotel włodarza.

Skąd w ogóle sprawa trafiła na wokandę? Zawiadomienie do prokuratury złożyli urzędnicy wadowickiego magistratu. Dotyczyło ono bezprawnych decyzji i podpisywania umów oraz wydatkowania gminnych pieniędzy przez byłego burmistrza. Proces byłego włodarza Wadowic rozpoczął się w marcu 2020 roku, kiedy to prokuratura złożyła akt oskarżenia przeciwko niemu za wybudowany w 2018 roku, za jego kadencji, most na Kleczance w Rokowie. Firma Probud Sp. z o. o. z Żywca na zlecenie gminy Wadowice wybudowała  nowy obiekt, umocniła teren a także usypała i utwardziła dojazd. W tym miejscu przez lata istniała już przeprawa mostowa, jednak powódź w 2010 roku i nawieziona tutaj ziemia przez jednego mieszkańca (zajęła się tym swego czasu nawet prokuratura, która jednak umorzyła sprawę...) spowodowały podmycie filarów mostu, który groził zawaleniem. Urząd Miejski w Wadowicach, jeszcze za czasów burmistrz Ewy Filipiak zadecydował pod koniec lipca 2011 roku o rozebraniu mostu ze względów bezpieczeństwa. Postawiono tu wprawdzie prowizoryczną kładkę dla pieszych, ale dopiero po 7 latach, właśnie za czasów Klinowskiego.

Kilka tygodni temu temu rozpoczęła się "legalizacja" przeprawy. Rozkopały ją koparki, trwały pracę budowlane. Jak poinformował nas Urząd Miejski w Wadowicach w przesłanym kosztorysie,  kosztowało to gminę ponad 570 tysięcy złotych na co składała się opłata legalizacyjna   (125 tysięcy złotych), dokumentacja projektowa (44 tysiące złotych,) roboty budowlane ( 399.572,09 złotych) oraz inspektor nadzoru  8 856,00 złotych). Postawienie mostku w 2018 roku kosztowało 339 tysięcy złotych.

Tymczasem wielu mieszkańców zastanawia się, na co wydano 570 tysięcy złotych, bo mostek po wybudowaniu za czasów Klinowskiego, po wykopkach "legalizacyjnych" wiele się nie różni, a część z nich zwraca nam uwagę, że jest nawet gorzej niż przed pracami "legalizacyjnymi". Dojazd do mostku od strony Zaskawia jest zniszczony przez ciężki sprzęt i trudno tędy przejechać nawet samochodem terenowym. Po "legalizacji" został spory bałagan, błoto i niebite kamienie zaś mostek różni się w zasadzie wylanym asfaltem zamiast betonowego podłoża i innym kształtem poręczy.

Ta wyglądał mostek po oddaniu go mieszkańcom za czasów Klinowskiego:

 

 

Tak w czasie "legalizacji"":

 

 

A tak wygląda obecnie:

 

 
Jak wyjaśniał nam magistrat,  gmina planuje wykonanie drogi dojazdowej do mostu. Wyasfaltowany trakt w tym miejscu pozwoliłby w końcu w komfortowy sposób na dojazd mieszkańców do Rokowa od strony Wadowic i ulic Sportowców i Baśniowej z pominięciem powiatówki a także skrót i objazd np. w czasie  kolizji czy wypadków na tej drodze, podczas których kierowcy stoją w korkach.

Może już najwyższy czas się za to zabrać?

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+17 #1 Mostowy 2024-02-16 10:53
Czyli dosypali klińca, wylali dywanik z asfaltu oraz przedłużyli barierki. A finalnie skasowali za to ...
Cytować
+3 #2 Stiff 2024-02-16 10:55
Przypomniało mi się jak w Aternatywy 4 nauczycielka Lewicka poprawiała mieszkanie Furmanowi. Widać jak przyczółki ciągną te barierki. Daje tej "legalizacji" czas do pierwszego wezbrania wody w tym potoczku.
Cytować
+4 #3 Czytelnik 2024-02-16 11:36
Cytat:
jego kariera naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim również stoi pod znakiem zapytania
Że co ? NIC nie stoi pod zapytaniem wylatuje na zbity pysk !

Cytat:
Klinowski uważa, że wyrok w pierwszej instancji wydała osoba nie będąca sędzią w świetle prawa
To co on uważa nikogo nie obchodzi. Złamał ewidentnie prawo będąc po prawie oraz toczy się jeszcze sprawa za park, a tam jest GRUBO po całości.

Cytat:
Polityk uważa, że wyrok sądu będzie więc dało się w przyszłości podważyć
To co on uważa nikogo nie interesuje !!! Niech się irzie wyżalić do studentki bo za nią też beknie !
Cytować
-10 #4 Ala 2024-02-16 11:48
Pamiętacie jak Klinowski przed wyborami ukrywał informacje z przegranych procesach i nie publikowani informacji o tym. Trzeba dopilnować aby Uniwersytet dowiedział się na wczoraj kto u nich wykłada bo jak wiecie ten Pan ma duże problemu z przekazywaniem informacji !

Dobrze jakby gmina zareagowała jakimś pismem do uniwersytety bo to również uderza w nas że skazany gość wykłada w dodatku będąc po prawie.
Cytować
+1 #5 Tomo 2024-02-16 11:51
To co klinu majaczy jest żałosne, on się totalnie stoczył do rynsztoku i tworzy swoje urojenia by się wybielać i tworzyć przekaz jaki to on jest uciskany tymczasem łamał prawo ostro i z premedytacją !
Cytować
-6 #6 neron 2024-02-16 13:16
Jego AVATARY zaczynają się za niego wstydzić przed wyborami a wykonywali wszystkie jego fanaberie: zakaz palenia węglem i drewnem, zakaz sprzedaży alkocholu po 22.00, wygonić samochody z centrum oraz busy z pod szpitala, na uchwały odnośnie roku rodziny Wojtyłów brak ich zgody, jak inni bronili dobrego imienia papieża to on i jego avatary nawet kwiatka nie złożyli pod pomnikiem zafajdane biznesmeny,niec h powiedzą jak się zachowali gdy inni walczyli o życie OLiwiera
Cytować
+6 #7 Mirek 2024-02-16 13:36
Cytuję neron:
Jego AVATARY zaczynają się za niego wstydzić przed wyborami a wykonywali wszystkie jego fanaberie: zakaz palenia węglem i drewnem, zakaz sprzedaży alkocholu po 22.00, wygonić samochody z centrum oraz busy z pod szpitala, na uchwały odnośnie roku rodziny Wojtyłów brak ich zgody, jak inni bronili dobrego imienia papieża to on i jego avatary nawet kwiatka nie złożyli pod pomnikiem zafajdane biznesmeny,niech powiedzą jak się zachowali gdy inni walczyli o życie OLiwiera


Oliverka do kampani mieszać.
Dno dna.
Cytować
-4 #8 neron 2024-02-16 13:54
nie chodzi o dziecko lecz o IWW
Cytować
+14 #9 bleee 2024-02-16 15:24
Jaka legalizacja mostku za która ktoś został niby skazany co za kolejny wał?:O
Kto pomógł ludziom został skazany i teraz jeszcze ktoś na tym mostku robil wała :O
Co to ma byc łacznie z cenzura tutaj żenada
Tak samo z tym wyorkiem a co z filipiakowa zniszczonym rynkeim
Czy z odpadami w choczni czemu nie ma wyroku
Tak samo z oszustwami kalusia Co to za ma byc ?:O ?
Cytować
-5 #10 Muminek 2024-02-17 14:37
Wszyscy wiemy co Klinowski wyprawiał będąc burmistrzem Wadowic. Totalny debil i cwaniak. Nareszcie sprawiedliwość zwyciężyła! Oby jak najszybciej wyleciał z Uniwersytetu i dożywotni zakaz pełnienia funkcji społecznych mu nakazać!
Cytować
+1 #11 nnn 2024-02-22 21:33
Cytuję Muminek:
Wszyscy wiemy co Klinowski wyprawiał będąc burmistrzem Wadowic. Totalny debil i cwaniak. Nareszcie sprawiedliwość zwyciężyła! Oby jak najszybciej wyleciał z Uniwersytetu i dożywotni zakaz pełnienia funkcji społecznych mu nakazać!

No, takie wynurzenia to tylko po praktyce na dzienniku podawczym
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.