Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Wadowic i Krakowa wypowiadają wojnę ze smogiem: chcą
Chcą zasadzić tysiące drzewek. Pomożecie?

Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Wadowic i Krakowa wypowiadają wojnę ze smogiem: chcą zasadzić 12 tysięcy drzewek. Ma to poprawić jakość powietrza w Krakowie i okolicy. Przyłączycie się?

Takiej akcji w regionie chyba jeszcze nie było: mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Wadowic i  Krakowa będą walczyć o czyste powietrze w regionie. W sobotę 13 kwietnia przyłączają się do akcji ekologicznej "Zabij smoga nad Krakowem": w Lanckoronie na granicy z gminą Kalwaria Zebrzydowska, na obszarze 2 hektarów przeznaczonych na zalesienie chcą zasadzić 12 tysięcy drzewek. Tereny i sadzonki zostały przekazane przez Nadleśnictwo Andrychów.

"Akcja ma na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie i całej okolicy. Inicjatywa sadzenia drzew jest jedną z pierwszych z serii wydarzeń ekologicznych, którą chcą zapoczątkować rzemieślnicy z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic, zrzeszeni w kalwaryjskim Cechu Rzemiosł Różnych. Jak wiadomo, Kraków i większość okolicznych powiatów zmaga się z problemem pogarszającej się jakości powietrza" – mówi Robert Sarapata pomysłodawca akcji.

Głównym organizatorem tej akcji jest Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, portal NaszaKalwaria.plktóra wspiera tę akcję i sprawuje nad nią opiekę oraz Obywatelska Organizacja Strażnicza. Portal WadowiceOnline.pl również jej kibicuje.

Organizatorzy akcji zapraszają mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Wadowic, Krakowa i okolic wraz z dziećmi, ludzi i środowiska, którym zależy na poprawie jakości powietrza i zmniejszeniu smogu, bo chyba nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać, że sadzenie drzew ma konkretny, bardzo pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza. Jak z tym jest, może przekonać się każdy, robiąc sobie wieczorny spacer po centrum Wadowic. Każdemu z uczestników akcji organizatorzy zapewniają gratisową kiełbasę do upieczenia przy ognisku, bezpłatny parking, oraz miłe upominki. Będzie też okazja do odwiedzenia magicznego miejsca: Lanckorony, a d otego nikogo chyba nie trzeba specjalnei namawiać.

"Wiemy o tysiącach przyczyn, które powodują że powietrze wokół śmierdzi i truje, można debatować, deliberować o skutkach i sposobach zlikwidowania tego problemu dziś, jutro do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej. Nic to nie zmieni. Potrzebne jest działanie. W Małopolsce jako jednostki mało możemy zdziałać w takich dziedzinach jak przemysł, motoryzacja, spalanie, wędrujące skażenie z nad Śląska... To musi robić system, potrzebne są rozwiązania systemowe. Wielkie Sadzenie to konkretne działanie, posadzenie 12 000 drzew, które od razu zaczną filtrować powietrze i to możemy zrobić. Akcja ma pokazać systemowi że dla nas to jest problem" – mówi nam aktywista Jerzy Rojek z Obywatelskiej Organizacji Strażniczej.

Do akcji włączyły się już władze Lanckorony z wójt Zofią Oszacką, z każdym dniem przybywa osób i organizacji, które chcą się rónież do niej przyłączyć. Na Facebook powstało też specjalnie na tą okazję utworzone wydarzenie, gdzie na bieżąco można przeczytać informację o akcji.

Miejsce akcji ekologicznej "Zabij smoga nad Krakowem":

Przyłączacie się?

AKTUALIZACJA (PIĄTEK, 12 KWIETNIA 2013 14:00)

(MG)

Zobacz również:
Wadowice Online na Windows Phone
Wojciech Drewniak: więzień Auschwitz i "Żołnierz Wyklęty"
Włączają nowy cyfrowy przekaźnik
Darmowy Internet na rynku
Busiarze tędy jeżdżą mimo, że im nie wolno
Ksiądz Karol Wojtyła na starych fotografiach
Od Warszawy do Krakowa

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Anka Z. 2013-03-27 10:16
Świetny pomysł Przyłączam się wraz z rodziną.
+5 #2 PB 2013-03-27 10:38
Co roku sobie sadzę kilka drzewek, bez rozgłosu:) Szkoda że jak się po latach chce wyciąć jedno czy dwa to robią się wielkie kłopoty.
+2 #3 Andrzej leśnik 2013-03-27 11:52
Wydaje mi się że to jest bardzo mało. 500 tysięcy drzew to by była akcja
+2 #4 ważne 2013-03-27 11:55
http://inicjatywawadowice.pl/za-ile-nie-widziales-panie-rak/
+7 #5 DON LESNY 2013-03-27 13:13
NIE PALCIE ODPADAMI Z PRODUKCJI MEBLI IBUTOW NIE BEDZIE TRZEBA SADZIC TYCH SADZONEK
+2 #6 Zofia tercjarka 2013-03-27 13:43
Może zasadzimy na wysypisku śmieci u Karmelitów Bosych za murem klasztornym.
-3 #7 Papudrok 2013-03-27 13:46
Ja pole odpadami z płyty z mebli bo nie bede kupowal wegla bo zadrogi. Niech se sasiedzi wdychaja ten smog. Mi to nie przeszkadzo. Mieszkom kolo tomic to jeszcze wsiokow z tomic podtruwam!
+5 #8 sztygar 2013-03-27 13:55
Cytuję Papudrok:
Ja pole odpadami z płyty z mebli bo nie bede kupowal wegla bo zadrogi. Niech se sasiedzi wdychaja ten smog. Mi to nie przeszkadzo. Mieszkom kolo tomic to jeszcze wsiokow z tomic podtruwam!

Pisze się WYNGLA
+2 #9 lewak 2013-03-27 14:31
12 tyś drzewek?A jeden dąb papieski na plantach sprawy nie załatwi ?
+5 #10 Wojtek 2013-03-27 16:03
Akcję jak najbardziej popieram, jednak ręce opadają gdy obserwuje się to co wyprawia się z zielenią w mieście. Pseudo-pielęgna cja, tworzenie palisad z ogłowionych kikutów, w końcu wycinka - do wycinki właśnie doszło dziś na alei prowadzącej do dworca, naprzeciw bloków. Chciałbym wiedzieć kto odpowiada za niszczenie tej zabytkowej alei?! Dlaczego usuwa się wartościowe drzewa a zostawia te słabe? Dlaczego nikt nie pyta mieszkańców czy oni sobie tego życzą?
W około znikają drzewa i zieleń, tak jak np. kiedyś na terenie pod Savię przy Choczence, potem na Poprzecznej. Teraz mamy beton-platz rynek, a następny będzie ponoć Plac Kościuszki. Niestety nikt nie dba o rekompensowanie zieleni tak, aby ilość wycięć równała się ilości nasadzeń.
+3 #11 a 2013-03-27 16:08
sam posadziłem ok 150 - 200 drzewek.Teraz pragnę podziękować istniejącemu prawu, bo za to czyni mnie potencjalnym kryminalistą - żeby za mnie jakiś urzędniczyna decydował co mogę wyciąć, a co nie, na dodatek strasząc sankcjami finansowymi - to już zbyt duże przegięcie. Za to wszelakie urzędy, zarządcy dróg tną bez opamiętania. Bo przecież i tak oni nie ponoszą kosztów. Tylko my. W swoich podatkach.
0 #12 Mieszkaniec Gminy 2013-04-02 16:22
Cytuję Wojtek:
Akcję jak najbardziej popieram, jednak ręce opadają gdy obserwuje się to co wyprawia się z zielenią w mieście. Pseudo-pielęgnacja, tworzenie palisad z ogłowionych kikutów, w końcu wycinka - do wycinki właśnie doszło dziś na alei prowadzącej do dworca, naprzeciw bloków. Chciałbym wiedzieć kto odpowiada za niszczenie tej zabytkowej alei?! Dlaczego usuwa się wartościowe drzewa a zostawia te słabe? Dlaczego nikt nie pyta mieszkańców czy oni sobie tego życzą?
W około znikają drzewa i zieleń, tak jak np. kiedyś na terenie pod Savię przy Choczence, potem na Poprzecznej. Teraz mamy beton-platz rynek, a następny będzie ponoć Plac Kościuszki. Niestety nikt nie dba o rekompensowanie zieleni tak, aby ilość wycięć równała się ilości nasadzeń.


Za wycinkę odpowiada Ewa Filipiak

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.