Przy przejeździe samochodem przez każfy przejazd kolejowy trzeba uważać, chociażby aby nie utknąć
Uważajcie na przejazdach! Uwięzienie między rogatkami to moment

Przy przejeździe samochodem przez każfy przejazd kolejowy trzeba uważać, chociażby aby nie utknąć na torach między rogatkami. Tak jak prawie spotkało to kierowcę ciężarówki na ulicy Wałowej w Wadowicach.

Warto uważać i zatrzymywać się przed KAŻDYM przejazdem kolejowym, bez względu czy jest to przejazd z rogatkami czy zarośnięty i zapomniany przejazd wyposażony jedynie w krzyż św. Andrzeja i znak STOP. Zawsze może dojść do awarii urządzenia czy zawiedzie czynnik ludzki. W zderzeniu samochodu z pociągiem, to zawsze ten pierwszy jest na przegranej pozycji...

Innym problemem jest spora liczba kierowców, która często bezmyślnie przejeżdża przez przejazdy kolejowe z rogatkami nie mając pewności, czy w porę i szybko będzie w stanie z niego zjechać i nie zostaną uwięzieni na torach, kiedy rogatki zaczną się opuszczać.  Najważniejsza zasada: nigdy nie wjeżdżaj na przejazd jeśli migają czerwone światła na sygnalizatorze. Oznacza to, że do przejazdu zbliża się już pociąg, a rogatki zamkną się za kilka sekund. 

Takie sytuacja mają często miejsce m.in. na przejeździe kolejowym na ulicy Wałowej w Wadowicach. Zwłaszcza popołudniami tworzą się tutaj spore korki i niewiele trzeba aby zostać na torach i nie móc z nich zjechać, kiedy jedzie pociąg, bo przed nami stoją samochody. Takie coś prawie przydarzyło się kierowcy jednej z ciężarówek w środowe (29.11) popołudnie i niewiele brakło aby doszło do nieszczęścia..

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od lat prowadzi kampanię społeczną "Bezpieczny przejazd", w której uczula kierowców na bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowych. Również poświęcono w niej sporo miejsca na takie sytuację.

Jak się zachować gdy nasz samochód utknie na przejeździe? Jeśli samochód jest sprawny i możesz kontynuować jazdę – dodaj gazu i wyłam rogatkę, która jest przed tobą. Jest ona tak skonstruowana, że złamie się nie powodując uszkodzenia samochodu. Po zjechaniu z przejazdu skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK i powiadom służby techniczne o tym fakcie, dzwoniąc pod numer „w razie awarii” podając numer przejazdu.

Jeśli stan samochodu lub stojące przed nim czy za nim inne pojazdy nie pozwalają na zjechanie z przejazdu – natychmiast każ wszystkim pasażerom opuścić pojazd i wyjść poza rogatki. Ty też się tam z nimi udaj. Następnie zadzwoń pod numer telefonu alarmowego 112 i podaj operatorowi numer przejazdu z Żółtej Naklejki PLK, informując o samochodzie tarasującym przejazd. Żółtą naklejkę znajdziesz na obudowie napędu rogatki od strony torów lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja.

Koszt wyłamania rogatki najczęściej pokrywany jest z naszego ubezpieczenia OC. Utrata zniżki w ubezpieczeniu jest nieporównywalna z utratą zdrowia lub życia.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+18 #1 Marcin 2023-11-30 10:17
I cyk 2000 i 15 punkcików dla pana z ciężarówki. Niech wypatruje listonosza.
Cytować
+17 #2 Xxx 2023-11-30 12:25
Jak są ślepi to niech płacą
Cytować
+6 #3 Kierowca 2023-11-30 15:09
Nagminnie jest to łamane np.na rondzie przy wjeździe na obwodnicę od Zatora.
Jest jakiś procent kierowców którzy przepisy mają za nic i stoją na torach oczekując na wjazd na rondo.
Inna sprawa to bardzo niefortunnie zlokalizowane torowisko przy skrzyżowaniu !
Cytować
+2 #4 Reks 2023-12-04 10:14
Cytuję Kierowca:
Nagminnie jest to łamane np.na rondzie przy wjeździe na obwodnicę od Zatora.
Jest jakiś procent kierowców którzy przepisy mają za nic i stoją na torach oczekując na wjazd na rondo.
Inna sprawa to bardzo niefortunnie zlokalizowane torowisko przy skrzyżowaniu !

Kolego tory mają ok150 lat a rondo może 30 lat to nie pisz głupot że torowisko jest zlokalizowane blisko skrzyżowania tylko droga i rondo ma ok 30 lat
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.