- Opublikowano: 28 października 2023, 10:00
- Komentarze: 3

W ten weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy. Ktoś, kto lubi dłużej pospać, dostanie godzinę gratis. Niestety zmiana czasu spowoduje, że jeszcze wcześniej zacznie robić się ciemno...
Dobra wiadomość dla śpiochów: dziś w nocy z soboty (28.10) na niedzielę (29.10) zmieniamy czas z letniego na zimowy: nad ranem cofamy (a raczej zrobią to w większości przypadków za nas nasze smartfony i laptopy...) zegarki z godziny 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy spali godzinę dłużej.
Zmiana czasu którą dokonujemy dwa razy do roku w zamierzeniach miała przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii. Jednak niektórzy zauważają, że w XXI wieku to trochę bez sensu, bo i tak większość wolnych chwil w jesiennie i zimowe wieczory spędzamy w domach a zmiany czasu wiążą się głównie z chaosem komunikacyjnym w rozkładach jazdy samolotów, pociągów i autobusów.
W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 roku: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".
W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Zmiana czasu w naszym kraju została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964, obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku. Podział na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.
Od kilku lat trwają w Unii Europejskiej debaty o likwidacji zmiany czasu, jednak ostateczne decyzje w tym zakresie jednak nie zapadły. Za odejściem od tego rozwiązania opowiedziała się między innymi Polska. Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez następne 5 lat (2022-2026).
Tak więc uciążliwe zmiany czasu jeszcze z nami pozostaną...
(MG)
Komentarze
Ale dalej się w to bawią, być może to relikt po Hitlerze, bo on to zapoczątkował, a po 1989 roku weszliśmy w fazę kolonialna.
Kto to powiedział? A było to powiedziane 17-tego lutego 1939 r. Teraz jasne?