Wadowice podpisały umowę na remont rozlatujących się od dłuższego czasu schodów przy kościele św
Do końca listopada schody nad kościołem św. Piotra mają być wyremontowane

Wadowice podpisały umowę na remont rozlatujących się od dłuższego czasu schodów przy kościele świętego Piotra w Wadowicach, łączących aleje Wolności z Zieloną i Podgórską.

Z tymi schodami wiele wadowiczan ma zapewne swoje wspomnienia. Potężna  konstrukcja, która jest sporym ewenementem budowlanym tak ze względu na rozmiar jak i rozmach z jakim ją wykonano, została wybudowana w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i łączy aleję Wolności z ulicami Podgórską i Zieloną. Powstała, aby ułatwić mieszkańców domów położonych powyżej świątyni dojście na msze. Starsi mieszkańcy miasta zapewne pamiętają kontrowersje z tym związane. Były czasy...

Ich pokonanie to spory wyczyn, więc od lat są jednym z ulubionych miejsc sportowców do ćwiczeń. Wielu lokalnych cfossfitowców wylewało na nich siódme poty...

Niestety konstrukcja najlepsze lata ma już zdecydowanie za sobą. Mimo, że remontowane stosunkowo niedawno, we znaki w ostatnich latach dały im się zarówno mróz jak i śnieg. Zaczynają się rozsypywać. Przykre wrażenie robi odlatująca z poręczy farba, również stopnie miejscami wołają o pomoc. Kilkukrotnie pisaliśmy już o tym problemie.

Tak to tragicznie wyglądało już rok temu:

 

Cały problem w tym, że działka na której znajduje się konstrukcja, należała do parafii, a konkretnie do Archidiecezji Krakowskiej co komplikowało sprawę odnowienie stopni.  W kwietniu podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Wadowicach burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, poinformował, że jest zgoda kurii aby wyremontować schody i wkrótce miała być podpisana umowa.

Niedawno burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński poinformował że gmina Wadowice zawarła z Parafią św. Piotra Apostoła w Wadowicach notarialną umowę użyczenia na działki pod schodami. Ogłoszono też przetarg na remont schodów. Zgłosiła się jedna firma: to przedsiębiorstwo Master-Bruk ze Śleszowic, z która podpisano umowę na wykonanie prac. Całość będzie kosztować 276 tysięcy złotych. Wyremontowane stopnie i balustrada mają być gotowe na koniec listopada.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+11 #1 Sata 2023-09-18 21:26
A czy w takiej sytuacji kuria nie powinna się zrzec prawa do gruntu na rzecz gminy???
+12 #2 Sata 2023-09-18 21:29
Użyczenie to nie oddanie działki. Ja też użyczę gminie udziały w drodze i niech mi położą asfalt z pieniedzy publicznych.
+3 #3 Feliks 2023-09-19 11:46
Cytuję Sata:
No i gdzie jest opozycja??? Ja wiem ze to dla obywateli będzie lepiej ale dlaczego prywatny musiałby oddać działkę gminie a kościół nie musi???

Popieram w całej rozciągłości, taki mamy rozdział kościoła od państwa...
-1 #4 Gość 2023-09-23 10:06
Cytuję Sata:
A czy w takiej sytuacji kuria nie powinna się zrzec prawa do gruntu na rzecz gminy???


Nie nie powinna, bo i tak jest to użyteczność publiczna. Kościół na tych schodach nie zarabia, a schody są dostępne dla każdego bez ograniczeń 24/7
0 #5 K7 2023-09-26 15:34
Patrząc na kwotę , za którą ma być wykonany remont tych "spapranych" schodów , to myślę , że 10 lat ( z okładem) te schody będą znowu do remontu - oczywiście jak Kuria się zgodzi .

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.