Wadowicki pomysł z napisami "Odłóż telefon i żyj!" przed przejściami dla pieszych radny powiatowy i
Radny i kandydat na posła chce, aby takie napisy pojawiły się przy wszystkich szkołach w powiecie

Wadowicki pomysł z napisami "Odłóż telefon i żyj!" przed przejściami dla pieszych radny powiatowy i kandydat do Sejmu Sebastian Mlak chciałby powielić na wszystkie newralgiczne zebry przy szkołach w powiecie.

1 czerwca 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy Ustawy Prawa o ruchu drogowym. Piesi mają więcej praw: zyskali pierwszeństwo w chwili wchodzenia na zebrę, jednak przechodząc przez ulicę nie mogą korzystać z telefonów komórkowych. Ustawodawca zabronił też wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd w tym również na przejściu dla pieszych.

Według danych Komendy Głównej Policji, w pierwszym półroczu 2023 roku w Polsce zanotowano zbliżoną do danych ubiegłorocznych wypadków z udziałem pieszych – 2231 (2238 w 2022 roku), z których najwięcej miało miejsce właśnie na przejściach dla pieszych – 1177 (1151 w 2022 roku). Wpatrzone w smartfona osoby okazują się więc sporym problemem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stąd różne akcje mające zwrócić uwagę na ten problem.

Jak już informowaliśmy, w ostatni dzień sierpnia przed przejściami dla pieszych przy wadowickich szkołach podstawowych na ulicy Sienkiewicza, Wojtyłów, Słowackiego i Alei Matki Bożej Fatimskiej pojawiły się napisy "Odłóż telefon i żyj". To pomysł burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego, którego z kolei zainspirował w tej kwestii wadowiczanin, strażak i społecznik Filip Kosarski.

Tymczasem wadowiczanin, radny powiatowy, szef lokalnych struktur Koalicji Obywatelskiej w powiecie i kandydat do Sejmu w nadchodzących wyborach parlamentarnych Sebastian Mlak uważa, że akcję należy rozwinąć.

Warto powielać dobre pomysły. W ostatnim czasie zostało zrobione to w gminie Wadowice. Wczoraj wystąpiłem do wszystkich włodarzy gmin w powiecie wadowickim z prośbą o namalowanie napisów "Odłóż telefon i żyj!" przed przejściami dla pieszych przede wszystkim w okolicach szkół – poinformował Sebastian Mlak.

 

Wydatek na takie napisy jest znikomy więc małym kosztem można poprawić bezpieczeństwo: niech chociaż jedną osobę uratuje takie ostrzeżenie przed starciem z samochodem i można mówić o sukcesie.


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 Muny 2023-09-09 10:37
A moze by tak Straz Miejska i Policje postawic przy przejsciach dla pieszych, w godzinach przychodzenia i wychodzenia dzieci i mlodziezy ze szkol? Na zachodzie standard..
+12 #2 Marcin 2023-09-09 12:21
Powielać wzorce? W ostatni czwartek pan radny jechał al.M.B.Fatimski ej przez dwa przejścia trzymając telefon w dłoni i rozmawiając. Przy cmentarzu i przed kościołem. Seacik zapierdzielał aż miło.
+8 #3 Tuareg 2023-09-09 12:59
Znowu Mlak. Za chwilę otworzę lodówkę, a tam również Mlak. Co za upierdliwiec!
+14 #4 yanek 2023-09-09 15:19
niestety to że ktoś idzie z telefonem i ma głowę skierowaną w dół nie znaczy że to przeczyta, taki człowiek jest wyłączony,
+5 #5 niewyborca 2023-09-09 22:05
pajacu to zrob to za swoje pieniadze mlak kiedys takich jak ty to okreslalo sie ,ciota,, co mlak koryto ci sie marzy ,bojkotowac te pseldo wybory

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.