Zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa w powiecie wadowickim. Przed komisją lekarską stanę
Zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa w powiecie wadowickim

Zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa w powiecie wadowickim. Przed komisją lekarską stanęło w tym roku około 900 osób.

Kiedyś były budzące popłoch pobory, teraz przeprowadza się kwalifikację wojskowe, której celem jest sprawdzenie predyspozycji oraz zdrowia psychicznego i fizycznego pod kątem zdolności do służby wojskowej.  Kwalifikacja wojskowa odbywa się corocznie od 2009 roku. Jej celem jest założenie ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do pełnienia służby wojskowej. W tym roku po raz pierwszy w komisji byli również psychologowie, którzy badali kandydatów pod kątem przeciwwskazań do służby wojskowej lub ich braku.

Kwalifikacja wojskowa ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej , tegoroczna kwalifikacja na terenie powiatu wadowickiego trwała od 18 kwietnia.

We wtorek (6.06) się zakończyła. Ostatniego dnia pracy komisji przyglądał się m.in. starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas. Przed komisją lekarską stanęło w tym roku około 900 osób.

Starosta wręczył wszystkim członkom komisji specjalne podziękowania za sprawne przeprowadzenie kwalifikacji. Pracę komisji docenił również przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu kpt Jonasz Szarek.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 rezerwa 89 2023-06-07 08:12
Dwuletnia zasadnicza służba wojskowa była nie łatwa , z wynagrodzeniem miesięcznym za które dzisiaj żadem pracownik 8 godzin nie zgodziły by się przepracować. Rezerwiści do dzisiaj nie doczekali się żadnego przywileju za służbę i bycie w rezerwie przez lata a przywileje maja dosłownie wszyscy.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.