W weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. Będziemy spać krócej. Do czasu zimowego wrócimy w paźd
W weekend zmieniamy czas. Będziemy spać krócej

W weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. Będziemy spać krócej. Do czasu zimowego wrócimy w październiku.

Zła wiadomość dla śpiochów. W nocy z soboty (25.03) na niedzielę (26.03) o godzinie 2:00 przestawiamy wskazówki zegarków na 3:00 z powodu zmiany czasu z zimowego na letni. Nasze komputery czy smartfony zrobią to automatycznie. Zmiany, które dokonujemy dwa razy do roku, mają podobno przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii.

Od lat mówiło się o sensowności takich działań w dzisiejszych czasach. Kilka lat temu Parlament Europejski zadecydował o zniesieniu zmian czasu. Obecne rozporządzenie przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej dotyczy kontynuowania obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego na najbliższe lata - do 2026 roku i nie zawiera odejścia od obecnych regulacji zmian czasu.

W całej Unii Europejskiej więc póki co czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 roku "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października". W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Czas letni będzie obowiązywał do jesieni. Kolejna zmiana na zimowy nastąpi w niedzielę, 27 października.

O potrzebie stosowania zmiany czasu pisał już Benjamin Franklin. Jednakże humorystyczna wymowa jego artykułu sprawiła, że nie zaczęto się do niej stosować (Franklin postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej). Pionierami we wdrożeniu zmiany czasu letniego i zimowego byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 o godzinę w tył. Wkrótce potem i Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej, następnie w latach 1946 - 1949, 1957 - 1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Dziś podział na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Yanek 2023-03-25 21:18
W 70 krajach sie stosuje a w reszcie nie, i problemu nie ma, na co to komu? Co to za debilne określenia "śpimy krócej czy dłużej"? Kiedy ten idiotyzm sie skonczy?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.