Dziś w cyklu "Ciekawe miejsca" polecamy czytelnikom miejsca, które zna chyba każdy mieszkaniec naszej
Drukuj
Ciekawe miejsca: Groń Jana Pawła II i Leskowiec

Dziś w cyklu "Ciekawe miejsca" polecamy czytelnikom miejsca, które zna chyba każdy mieszkaniec naszej okolicy. Groń Jana Pawła II oraz Leskowiec to punkty obowiązkowe dla każdego adepta beskidzkiej, górskiej tułaczki. Jest to także atrakcyjny teren dla spacerowiczów i rowerzystów.

Choć na mapach turystycznych wymienione szczyty są od siebie nieco oddalone, to w praktycznym ujęciu ruchu turystycznego trzeba je traktować jako spójną atrakcję i walor krajobrazowo-krajoznawczy. Groń Jana Pawła II (886 m n.p.m.) jest położony we wschodniej części Beskidu Małego. Do końca roku 2003 oficjalną nazwą szczytu była Jaworzyna i to właśnie na Jaworzynę udawał się Karol Wojtyła w czasie swoich beskidzkich wędrówek ze swojego rodzinnego miasta. W 1933 roku pod szczytem powstało schronisko górskie PTTK Leskowiec (patron Czesław Panczakiewicz), które działa prężnie do dnia dzisiejszego, obsługując spory ruch turystyczny także o charakterze pielgrzymkowym i religijnym. Tuż nad schroniskiem znajduje się bowiem kaplica wybudowana w 1995 roku z inicjatywy Stefana Jakubowskiego z Andrychowa. W kaplicy znajduje się "papieski fotel", na którym Jan Paweł II siedział podczas swojej wizyty w Skoczowie w tym samym roku. Regularnie też odbywają się tutaj nabożeństwa. Z Gronia możemy podziwiać wspaniałe widoki w stronę północną na Kotlinę Oświęcimską, Ponikiew, Wadowice i Andrychów. Doskonale widoczne jest także pogórskie pasmo Beskidu Małego z opisywanymi niegdyś w tym cyklu Bliźniakami, Łysą Górą i Iłowcem.

Leskowiec (918 m n.p.m.), to położony na południe od Gronia szczyt, będący jednym z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Do charakterystycznych dla tego miejsca cech możemy zaliczyć buczynę. Poskręcane drzewa doskonale widoczne są między innymi na drodze w stronę schroniska. Ze szczytu otwierają się wybitne panoramy na południe (częściowo na zachód i wschód) w stronę Tatr, Babiej Góry i Beskidu Żywieckiego oraz Makowskiego. Szczególnie jesienne, pogodne poranki dostarczają niezapomnianych wrażeń. Po przejściu za znajdujący się na szczycie szałas, dojdziemy na polanę z której otwiera się pejzaż północno-zachodni — Rzyki, Kotlina Oświęcimska, Śląsk a nawet Beskid Śląski ze Skrzycznem.

Oba wymienione miejsca stanowią istotny węzeł górskich szlaków turystycznych, które wyprowadzają turystów praktycznie z każdej strony. Działające schronisko oraz kaplica i sanktuarium górskie stanowią główny wabik i przyczynek do rozwoju szlaków i turystyki pieszej oraz rowerowej. Główna grań Leskowca oraz Gronia Jana Pawła II, a także cała główna grań grupy Łamanej Skały, jest zimą dobrym terenem do uprawiania turystyki narciarskiej.

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Groń wraz z Leskowcem może stanowić cel praktycznie niezliczonych wycieczek. Subiektywny ich wybór przedstawię poniżej w skali od najmniej wymagających i najuboższych turystycznie oraz krajoznawczo po wycieczki całodniowe, obfite w liczne atrakcje, które teraz zostaną tylko wyszczególnione, a kiedyś być może doczekają się osobnego opracowania. Dla uproszczenia, opisywanym celem będzie Groń.

1. Rzyki Jagódki -Groń (znaki czarne) — niespełna 3 kilometrowe podejście, zajmujące około 1.15h. Start szlaku w Rzykach Jagódkach na ostatnim przystanku autobusowym. Komunikacja z Andrychowa lub własny transport. Dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego dostania się na szczyt np. fotografowie.

2. Ponikiew-Groń (znaki niebieskie) — jeden z najbardziej popularnych wariantów szlakowych o charakterze wahadłowym. Start wycieczki z przedostatniego przystanku PKS (Ponikiew II), w ostatnim czasie spore problemy z komunikacją publiczną szczególnie w weekendy. Około 5,5 km i 1.45h w górę. W dolnej partii przejście przez początkowy bieg Ponikiewki. Wejście na szczyt przy kaplicy, doskonałe widoki spod szczytu.

3. Wadowice-Groń (znaki niebieskie) — nieco dłuższa wycieczka, w wariancie wahadłowym całodniowa. Choć początek szlaku oznaczony jest na stacji PKP w Wadowicach, to turystycznie uznajmy go za klasztor oo. Karmelitów. Po minięciu klasztoru podążamy ulicą Karmelicką a potem Góralską (Chocznia) w stronę Łysej Góry a właściwie przełęczy Czesława Panczakiewicza pod jej szczytem (dobre miejsce odpoczynku). Po zejściu do Ponikwi dalszy ciąg jak w punkcie 2. Długość w jedną stronę około 14 km, czas z Wadowic bez odpoczynków około 3.45h. Dobrym pomysłem jest wycieczka z Wadowic i zakończenie jej zejściem z Gronia do Ponikwi.

4. Andrychów-Groń (znaki zielone) — znakomity szlak, leśna i typowo beskidzka wędrówka, w obie strony całodniowa i wymagająca. W artykule dotyczącym Bliźniaków szlak opisany w początkowej fazie. Ciekawy pod względem widokowym, spokojny i stonowany do momentu podejścia pod Gancarz (798 m n.p.m.) bardzo stromym odcinkiem szlaku. Na szczycie Gancarza krzyż i ciekawe widoki na północ. Długość około 12 km, czas 4.45h. Polecany wariant to wyjście z Andrychowa z zejściem do Ponikwi lub Rzyk. Można też użyć szlaku jako zejściowego, ale najlepiej po stosunkowo łatwym podejściu na przykład z Ponikwi.

5. Czartak-Groń (znaki żółte) — początek szlaku w okolicy znanej restauracji Czartak. Wiedzie przez Chobot. W połowie bardzo ciekawe formy skalne (Żar, Kamień). Szlak dość nużący, polecany raczej w zejściu. W upalne letnie dni wyjątkowo gorący. Atrakcyjny szczególnie dla rowerzystów. Długość około 9 km, czas około 3h (także w zejściu). Polecany wariant to na przykład wyjście z Ponikwi i powrót do Czartaka.

6. Świnna Poręba (Jamnik)-Groń (znaki zielone) — start szlaku pomiędzy wiaduktami na DK 28 (komunikacja publiczna do Suchej Beskidzkiej). Z początku dobre widoki na zaporę i teren przyszłego zbiornika. Atrakcyjna, leśna wędrówka, momentami stroma. Łączy się pod Królewizną ze szlakiem żółtym, opisywanym w punkcie 5. Długość około 7km, czas w górę około 2.30h. Polecam łączyć z innymi szlakami, na przykład z zejściem do Ponikwi.

7. Zembrzyce-Groń (znaki czerwone) — start szlaku nieco oddalony od Wadowic w pobliżu stacji kolejowej w Zembrzycach (przystanek PKS przy starym moście). Długa, całodniowa propozycja, która w połączeniu z zejściem do Ponikwi lub Rzyk stanowi niezapomniane turystyczne doznanie. Początkowo przejście przez Grupę Żurawnicy, liczne punkty widokowe w stronę Babiej Góry. Pod Gołuszkową Górą szlak czerwony łączy się z zielonym (z Suchej Beskidzkiej). Znaki zielone pod Żurawnicą sprowadzają stromym zejściem do Krzeszowa skąd szlak prowadzi już bezpośrednio na Groń. Nadmienić należy, że Krzeszów oraz sąsiednia Tarnawa Górna dysponują też innymi, nie mniej ciekawymi szlakami wiodącymi na Groń. Szlak Zembrzyce-Groń to trasa o długości około 16 km i czasie przejścia około 5.30h non stop. W letnie dni należy pamiętać o zabraniu odpowiedniej ilości wody.

Opisane powyżej propozycje wycieczek to tylko nieliczne pomysły na spędzenie wolnego czasu w okolicy Leskowca i Gronia. Pamiętać też trzeba, że na góry — jakiejkolwiek by one nie były wysokości — musimy spoglądać kompleksowo. Oczywiście można byłoby opisać te szczyty z punktu widzenia czysto geograficznego, napisać, że znajdują się w konkretnym miejscu na mapie i mają konkretną wysokość, ale dopiero szerszy ogląd na ten rejon Beskidu Małego umożliwia nam ujrzenie całego spektrum ciekawości tych terenów. Tak więc Leskowiec i Groń to nie samotne szczyty, to konkretne punkty skupiające i łączące wiele innych, wyjątkowych cech tego terenu, począwszy od walorów krajobrazowych i przyrodniczych, po krajoznawstwo i naszą lokalną historię.

Planując wycieczki pamiętajcie Państwo o rozsądku. Beskid Mały nie jest niebezpieczny jak góry wysokie, mimo tego musimy mieć świadomość, że każda aktywność fizyczna pociąga za sobą pewne ryzyko. Poruszając się po tych terenach ubierajmy się odpowiednio. Pamiętajmy o tym, że ulewa w mieście jest czymś innym niż przemoczenie 20km od domu, gdzie nie mamy samochodu, gdzie zerwał się zimny i porywisty wiatr, a najbliższa osada ludzka znajduje się 2 godziny marszu dalej. Dodatkowa bluza i kurtka przeciwdeszczowa okazują się niekiedy przydatne, nawet bardzo często i bardzo przydatne. Wystarczy po dwugodzinnym marszu zatrzymać się na chwilę, aby poczuć przenikliwy chłód na spoconym ciele, nawet w pozornie ciepły letni dzień. Częstym problemem w tym terenie jest też odwodnienie organizmu, szczególnie podczas długich letnich marszów w upalne dni. Planujcie wycieczki rozsądnie, mnogość szlaków i w miarę łatwa komunikacja umożliwia Państwu korzystanie z tych atrakcji w szerokim zakresie wieku i sprawności fizycznej. Pamiętać też trzeba, że liczne szlaki jakie są udostępnione turystom, przebiegają przez tereny prywatne. Nie śmiećmy i nie zanieczyszczajmy przyrody.

 

Zobacz miejsce w Google Maps

Jeśli znasz jakieś ciekawe miejsca w Wadowicach lub w okolicach Wadowic i uważasz, że jest ono warte przypomnienia i opisania, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz inne ciekawe miejsca w Wadowicach i okolicach:
Ciekawe miejsca: Mucharz
Ciekawe miejsca: Bliźniaki
Ciekawe miejsca: Stacja Skawce
Ciekawe miejsca: Babia Góra
Ciekawe miejsca: Czuma
Ciekawe miejsca: Goryczkowiec "Dzwonek"
Ciekawe miejsca: "Boża Męka"

(Krzysztof Cabak)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak, Achobal, PK)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Rusza sezon TurboPomoc 2024

Na majówkę na wadowickim rynku żarciowozy

Ważna informacja dla rolników i hodowców. Będa opryski torów i ich okolic

Mieszkaniec Andrychowa zwyciężył odcinek teleturnieju Va banque

Wielkie strażackie ćwiczenia w Andrychowie