Nasza czytelniczka pani Agata postanowiła podzielić się z nami i czytelnikami swoimi spostrzeżeniami
Czy Kaczyna stacza się do średniowiecza? List czytelniczki

Nasza czytelniczka pani Agata postanowiła podzielić się z nami i czytelnikami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi jednej z podwadowickich wsi. Co o tym sądzicie?

Problem staczania się jednej, konkretnej, podwadowickiej wsi w średniowiecze próbowałam od lat omawiać z krewnymi i znajomymi i z kilkoma politycznie aktywnymi osobami z regionu. Albo oficjalnie potakiwano mi grzecznie, obiecywano coś zrobić, na tym się oczywiście kończyło, lubo też słyszałam odpowiedź: „(...) nie ma pani innych problemów? Przecież pani tam nie mieszka (...)” albo „(...) a cóż to pani przeszkadza (...)”.
 
Ano – przeszkadza mi to od lat. Pewnie, że nie mieszkam stale w Kaczynie, ale w niej bywam i to dość często. Jako człowiek z zewnątrz widzę i słyszę często to, czego inni w szale codzienności nie dostrzegają lub uważają za oczywistą część TU I TERAZ.
 
Zaznaczam z góry: nie wierzę, by ten jimejl do Was miał na cokolwiek wpływ, chcę mieć jednak czyste sumienie i mogła dzieciom powiedzieć, że zrobiłam coś, bo chciałam i mogłam. Z niczego wynika tylko nic. Robię więc COŚ.
 
1. Żeby wysłać zwykły list z Kaczyny (ok. 380 mieszkańców) albo Choczni (ok. 1100 mieszkańców) trzeba jechać do najbliższej skrzynki pocztowej do „POKUSY" oddalonej od pętli w Kaczynie o 8,5 km, do tego tamtejsza Poczta Polska czynna jest TYLKO DO 14:00. Do ceny znaczka trzeba doliczyć więc benzynę lub dwa bilety Janiso.
 
2. Przez dwa dni w tygodniu (sobota i niedziela) z Kaczyny i do Kaczyny nie ma żadnej komunikacji zbiorowej – np. w przypadku nagłych zachorowań dla sporej liczby mieszkańców pozostaje wzywanie taksówki lub pogotowia. Np. w czasie wyborów pewna liczba obywateli nie ma możliwości dotarcia do lokali wyborczych. A w normalne dni komunikacja Janiso kończy się krótko po 17:00.
 
3. Na przystankach Janiso powinny być stale wywieszone numery telefonów ratunkowych, dyżury aptek i ewentualnie lekarzy. Nie są, bo po co. Są za to numery telefonów do „pogotowia kredytowego”. Czy ktoś w Kaczynie w ogóle wierzy, że w razie konieczności nadejdzie jakaś medyczna pomoc? Chyba nie. Kiedyś usiłowałam skomunikować się z pogotowiem – rezultat był taki, że dyspozytorka przez pierwsze 5 minut nie dopuściła mnie do głosu.
 
4. Na przystankach Janiso powinny być wywieszone grubą czcionką aktualne rozkłady jazdy. Nie wszyscy i nie zawsze dobrze widzą i nie wszyscy i nie zawsze mają pod ręką okulary, by móc przeczytać wydruki w drobnym druczku „Tahoma New Roman wielkość czcionki 10 albo 11”. Ile razy pytam okolicznych mieszkańców albo kierowcy, dowiaduję się, że obecnie wywieszony rozkład jazdy jest nieaktualny. Również kierowcy nie mają do rozdania rozkładów jazdy. Na mój majl w tej sprawie firma Janiso nie zareagowała. Nie musi. Konkurencji nie ma.
 
5. Wiemy, że susza zrobiła swoje. Okoliczni mieszkańcy kopią nowe lub ogromnym kosztem pogłębiają dotychczasowe studnie. Czy firmy, które to robią nie potrzebują posiadać licencji, itd.? Czy istnieje jakaś naukowa ekspertyza geologiczna rejonu Kaczyny? Czy do wykopania - pogłębienia studni nie jest potrzebne jakieś zezwolenie? Czy władze lokalne nie mogłyby w jakiś sposób koordynować tych akcji, żeby nie np. 10 gospodarstw kopało 10 studni, lecz np. 5 gospodarstw dołączało się do 1 studni. Przecież chodzi o ten sam ciąg wody gruntowej, nie mówiąc już o kosztach. Czy woda tego ciągu w ogóle nadaje się do picia? Nikt jej przecież nie kontroluje. Jak się przedstawia przyszłościowo sprawa doprowadzenia wodociągów i kanalizacji do Kaczyny?
 
6. Wszyscy wiedzą, że potok Kaczynka już od pętli w Kaczynie jest kloaką. Czy ktoś sprawdza stan higieniczny tej wody?
 
7. NIKT w Kaczynie nie prenumeruje ani nie kupuje lokalnej albo krajowej prasy. Listonosz przybywa do wsi z jakimś LISTEM nie częściej, niż raz w tygodniu, o ile w ogóle. Czasem też list do kogoś zostawia w sklepie. Kurierów nie można przecież kwalifikować jako połączenia z resztą świata. Wieś jest praktycznie światem samym w sobie, jak w średniowieczu.
 
8. Jedynym wolnym miejscem spotkań mieszkańców jest sklep gminny, gdzie obok, w pobliskich krzaczkach, można bezkarnie opróżnić piwo. Spotkanie mieszkańców wsi pod remizą strażacką ma miejsce raz w roku. No, jest jeszcze msza pod kaplicą ze złotą kopułą w niedziele o 7:45. Miejsce i pora dnia szczególnie sprzyjają obywatelskim konsultacjom.
 
9. We wrześniu 2018 odbyło się pod remizą strażacką na długo wcześniej zapowiadane spotkanie mieszkańców Kaczyny z posłem Brynkusem, wówczas kandydatem na burmistrza Wadowic. Wzięło w nim udział 8 osób, z tego dwie z otoczenia pana Brynkusa. Zabrał tam też głos ówczesny sołtys Kaczyny, cytuję, bo byłam przy tym:
 
„Nam tu panie pośle we wsi nic nie potrzeba. Nawet busik niepotrzebny. Ja mam auto.”
 
10. Czy jest Pan pewien, że żyjemy nie w średniowieczu, a w XXI wieku, w centrum Unii Europejskiej?

 

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+23 #1 Ela 2023-01-15 12:30
Ot, a w wyborach znowu zagłosują na PiS. Stan umysłu.
Cytować
+45 #2 Deeby 2023-01-15 12:33
Przykra obserwacja. Ludzie przywykli do tej bylejakości. Sami po części spowodowali większość tych problemów - ile osób pełnoletnich tyle samochodów pod domem. Te same problemy/wykluc zenia dotyczą kilku okolicznych wiosek które nie są po drodze do innych większych.
Cytować
+31 #3 Jacek 2023-01-15 13:06
Jak pamiętam to od zawsze mówiło się że Kaczyna to wieś zabita dechami i tak jest do dzisiaj.
Cytować
+14 #4 Kasia 2023-01-15 13:18
A działki na Kaczynie wcale nie po taniości. Piękne, spokojne miejsce i mimo tego wszystkiego o czym Pani pisze bardzo popularne. W Inwałdzie listu też nie nadasz i nikt szumu nie robi.
Cytować
-8 #5 HAHA 2023-01-15 13:21
Ale najlepszy mąż czy żona to z Kaczyny ! :D
Cytować
-9 #6 Cccc 2023-01-15 13:30
Cytuję Ela:
Ot, a w wyborach znowu zagłosują na PiS. Stan umysłu.

Jedno o to samokazdy głosuje na kogo chce platwusy nie wiedzą co robić to cenzurę chcą wprowadź i ludzi za mordę chwycić i prać mózgi parę lat temu jeden z posłów PO powiedział na Śląsku ze spotkał się z wyborcami PO oraz z normalnymi Polakami i chociaż raz prawdę powiedział
Cytować
+20 #7 Kalikst 2023-01-15 14:43
Mają swego rudego sołtysa, to niech go zmuszą do roboty!
Cytować
+23 #8 Roni 2023-01-15 16:34
Punkt 3 ciekawy, od kiedy przewoźnik ma swoje prywatne przystanki? Przeważnie to takie przystanki należą do gminy albo starostwa.
Cytować
-18 #9 nagietek edek 2023-01-15 18:53
KACZOROWI W KACYNIE nie staje cy cuś.
Cytować
+5 #10 Maciek 2023-01-15 18:59
Cytuję Jacek:
Jak pamiętam to od zawsze mówiło się że Kaczyna to wieś zabita dechami i tak jest do dzisiaj.

weź utkaj twarz jaca i się więcej na temat Kaczyny nie wypowiadaj
Cytować
-23 #11 Adam s 2023-01-15 19:37
Kaczynioki to wiesnioki.
Dodajcie jeszcze ze kaziroctwo na 100% od lat.
Cytować
+18 #12 Kaczorek 2023-01-15 19:39
Pewnie pani z Krakowa albo Śląska, im na każdej wsi i miasteczku zawsze wszystko przeszkadza. Jak nie pasuje to niech siedzi tam gdzie mieszka! Nikt tutaj miastowego chamstwa nie zaprasza !
Cytować
+8 #13 Pan 2023-01-15 20:11
Cytuję Adam s:
Kaczynioki to wiesnioki.
Dodajcie jeszcze ze kaziroctwo na 100% od lat.

wieśniok to cie robił przygłupie
Cytować
+3 #14 Stafan 2023-01-15 22:05
Głosujcie dalej na tego Andrzejka sprzedawczyka zawsze przy korycie to tak będziecie mieć. Amen
Cytować
+13 #15 Janusz 2023-01-15 23:25
Się porobiło że na dwóch serwisach lokalnych ten sam temat, niezależność mediów poraża. Darmowa promocja Kaczyna mile widziana, na chwilę zapomnienia do średniowiecznej wioski zawsze warto się wybrać. A busy z zza Odry sprowadzone są nieekologiczne, powinny mieć zakaz wjazdu do wioski. Proponuje z rana udać się do kaczyna odejść w jakąkolwiek stronę na odległość 500 m, zapomnieć o polityce i wszelkich bólach du py i dziękować, że jeszcze takie miejsca mamy. A to wszystko za darmo. Chyba że zrobią jakiś Szary Groń
Cytować
+2 #16 naok 2023-01-16 08:36
Chocznia ma ok. 6000 mieszkańców a nie ok.1100
Cytować
-3 #17 Mysz 2023-01-16 09:46
Racja ...Przykre.
Cytować
-2 #18 Rastafer 2023-01-16 15:34
Chocznia ma jakieś 6000 mieszkańców
Cytować
+3 #19 Kacyna 2023-01-16 16:38
Cytuję Rastafer:
Chocznia ma jakieś 6000 mieszkańców

A kogo to obchodzi!Artyku ł jest o Kaczyniec.
Cytować
+9 #20 Mieszkaniec Kaczyny 2023-01-17 08:11
Dzień Dobry,
odnosząc się do artykułu:

1. Z tym akurat się zgadzam. Aby odebrać list polecony, gdy nie ma nikogo w domu trzeba iść później do pracy.
Ale to to problem zarówno Kaczyny jak i Choczni.

2. Komunikacją zawsze był problem ale z tego co wiem to w niektórych miejscowościach jest jeszcze gorzej.
Do dalszych punktów odnośnie komunikacji nie będę się odnosił ponieważ ma w końcu kursować autobus podmiejski.

Odnosząc się do dojazdu na wybory - z tym akurat nie było problemu ponieważ był zorganizowany dojazd, wystarczyło, że ktoś zgłosił taką chęć.

5. To nie do końca prawdziwa informacja. Z tego co wiem ludzie mają studnie na kilka domów.
U nas jedynym kosztem utrzymania takiej studni jest czyszczenie jej we wyjątkowych sytuacjach (ewentualnie naprawa gdy coś się zepsuje).

6. Kolejna rzecz z którą się nie zgadzam. Poziom czystości wody w ostatnich latach jest dużo większy. Aby rzucać takie oskarżenia należy najpierw mieć na to jakieś dowody.
Po za tym za niewielkie pieniądze była możliwość wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków (można było uzyskać bardzo wysokie dofinansowanie) . Wystarczy troszeczkę zainteresowania.

7. Kto w obecnych czasach prenumeruje gazety? Chyba tylko pasjonaci i branżowcy.

8. Nie prawda. Bardziej wiele dobrego dzieje się w tej dziedzinie. W ciągu roku organizowanych się bardzo dużo wydarzeń np.: Dzień Dziecka, Dzień Seniora itd.
Po za tym jest wybudowany plac zabaw oraz boisku do piłki nożnej.

9. Na spotkanie przyszedł kto był zainteresowany.

Ogólnie w Kaczynie wiele się dzieje dobrego w miarę dostępnych środków finansowych.
Poza tym ta miejscowość ma swój klimat. Osoby odwiedzające tą miejscowość bardzo ja zachwalają.

Przykro mi, że bez wcześniejszej weryfikacji został opublikowany ten artykuł. Pogłębia on stereotypy.
Ktoś, kto nie był w Kaczynie w ostatnich latach na podstawie powyższego tekstu utwierdzi się w przekonaniu w zdaniu, które krąży od lat.
Sam w szkole średniej słyszałem bardzo dużo nieprawdziwych informacji na temat tej pięknej miejscowości od mieszkańców innych wsi.

Po za tym podając odpowiednie argumenty mogę napisać, że Wadowice to średniowiecze, ponieważ o 17:00 miasto umiera, a Kraków kwitnie.
Cytować
-3 #21 nie rozumiem 2023-01-20 11:57
nie rozumiem ludzi z kaczyny niech sie ciesza że nie mają zarazy z łaczan w miescie
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.