W związku z nasileniem się awarii urządzeń służących do odprowadzania ścieków Gminny Zakład Wod
Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wieprzu apeluje do mieszkańców

W związku z nasileniem się awarii urządzeń służących do odprowadzania ścieków Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wieprzu apeluje do mieszkańców o przestrzeganie podstawowych zasad korzystania z urządzeń kanalizacyjnych.

To spory problem wielu zakładów dostarczających wodę i odprowadzających ścieki od mieszkańców. Za częste awarię głównie wini się dostawców jak i np. starą infrastrukturę, w niektórych miejscach pamiętającą jeszcze czasy austriackie. Ale jest też druga strona medalu: sporo ludzi nie przestrzega podstawowych zasad korzystania z urządzeń kanalizacyjnych.

Stąd tym razem Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wieprzu zaapelował do użytkowników swojej sieci o nie wrzucanie lub wlewanie do kanalizacji - nawet jeżeli są w stanie rozdrobnionym, waty, pieluch, podpasek, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, gazy, ścierek, rajstop, tekstyliów, włókien, oraz innych części garderoby. Materiały te łączą się w sploty, przykleją się do ścian kanałów uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków i powodują zapychanie kanałów np. nawijają się na wirniki pomp i powodują ich uszkodzenia),

Złym pomysłem jest również wrzucanie do ubikacji ręczników papierowych, ręczników do wycierania wymion krów, szmat, gazet i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę oraz nawijają się na wirniki pomp w pompowniach powodując ich awarię lub uszkodzenie i w rezultacie konieczność wymiany lub remontu.

Sporym problemem są tęż niedopałki papierosów, patyczków, lekarstw, farb, lakierów oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości a także igły, które zalegają w kanałach stanowiąc niewidoczne niebezpieczeństwo dla pracowników sieci kanalizacyjnej.

Jak się okazuje, gro ludzi wrzuca też do kanalizacji... materiały budowlane: mieszaniny cementowe, masy bitumiczne, żwir, piasek, popiół, szkło, skóry, obierki, wytłoczyny, które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory.

Także tłuszcze i oleje, tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność czyszczenia lub remontu sieci kanalizacyjnej.

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wieprzu szczególnie apeluje o zaprzestanie wrzucania do kanalizacji gruzu, szmat, chusteczek nawilżanych, ścierek włókninowych itp. które niszczą pompy w przepompowniach ścieków.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Olki 2022-11-15 18:49
Dziwnym trafem takie same apele były w innych gminach, ba nawet województwach.
Cytować
0 #2 Mirosław 2022-11-15 20:18
ciekawa toaleta podobna do mojej
Cytować
+2 #3 Anty 2022-11-15 20:44
Płacę to i sram. Proste
Cytować
+5 #4 Wrr 2022-11-15 21:34
Ukry przyjechaly i nie umia korzystac z czegos takiego,????
Cytować
+4 #5 Obiektywnie 2022-11-16 05:13
1939 rok wrzesień - nie oddamy guzika!
2022 rok listopad czekamy aż rakiety uderzą w ten kibel taki mamy system ochrony przeciwlotnicze j ! :D
Cytować
0 #6 To ciekawe 2022-11-16 07:14
Od kiedy w gminie wieprz jest kanalizacja?!
Cytować
+5 #7 Wrr 2022-11-16 11:51
Cytuję Wrr:
Ukry przyjechaly i nie umia korzystac z czegos takiego,????

Zniszcza nam caly kraj,do tego doprowadzil farbowany rzad nie polakow! Teraz ukry zaczynaja bombardowac Polske ,bo jankesy chca wciagnac nasz narod w konflikt!!! Falszywa flaga!!!!! klubinteligencj ipolskiej.pl
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.