Na wadowickim rynku, dzięki Krakowskiemu Alarmowi Smogowi, w ramach kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmi
Sztuczne płuca stanęły na rynku w Wadowicach. Zbadają jakość powietrza w mieście

Na wadowickim rynku, dzięki Krakowskiemu Alarmowi Smogowi, w ramach kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmień to" stanęły sztuczne płuca, które zbadają jakość powietrza w mieście.

W poniedziałek (14.11) w Dniu Czystego Powietrza, na placu Jana Pawła II, w Wadowicach, w okolicach elektronicznego złomu w postaci infokiosków,  stanęły sztuczne "eko płuca".  Model „zasysa” powietrze zewnętrzne przez co wszelkie zanieczyszczenia osiadają na pokrytych tkaniną filtracyjną płucach. Dzięki temu płuca w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza zmieniają swoją barwę. Obok płuc na wyświetlaczu na bieżąco pokazywane są aktualne stężenia PM 2.5 i PM 10. Pomiary potrwają dwa tygodnie.

Płuca zostały zainstalowane w ramach kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmień to" zorganizowanej przez Krakowski Alarm Smogowy, polegającej na pomiarach jakości powietrza w miejscowościach naszego regionu. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne. To właśnie ogrzewanie domów za pomocą węgla i drewna jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce i odpowiada za około połowę emisji pyłu i aż 90% emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu.

W ostatnim czasie takie płuca zainstalowano m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej, Andrychowie czy Stryszowie. To jak zmienił się ich kolor na czarny po krótkim czasie nie napawa optymizmem... W tym sezonie grzewczym płuca odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach.

Dni, w których ciężko jest przejść ulicami miast powiatu wadowickiego nie dusząc się jest w roku coraz więcej. Głownie to wina ludzi, którzy palą w swoich piecach nieodpowiednim materiałami: słabej jakości węglem, plastikowymi butelkami, lakierowanym drewnem, zużytymi pieluchami czy kolorowymi gazetami.

Swoje dodają też niestety kierowcy, których samochody emitują do atmosfery szkodliwe substancje, jednak  to właśnie niska emisja w godzinach wieczornych i w nocy jest głównym powodem zanieczyszczeń. Swoje dodaje też pogoda: niska temperatura tworzy warstwę, która nie pozwala uciec zanieczyszczeniom do atmosfery, a położenie np. Wadowic powoduje dodatkowo to, że nasze miasto otoczone jest szczelnym, smogowym kokonem.


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+14 #1 Widzę 2022-11-14 14:57
Tzn. że jak wyjdą złe wyniki to śmiało mogę iść po odszkodowanie od państwa ?
Cytować
+9 #2 Widzę 2022-11-14 16:03
Sąd Okręgowy w Gliwicach orzekł , że państwo naruszyło dobra osobiste mieszkańca Rybnika z powodu zanieczyszczeni a powietrza - podało biuro RPO. Sąd uznał zaniechania Skarbu Państwa, w których wyniku powód doznał krzywdy w znacznych rozmiarach, za co zasądził 30 tys. zł.
Cytować
+6 #3 Sąsiedzi 2022-11-14 19:33
Najbardziej w rynku kopci ,że niema czym oddychać budynek dwu piętrowy chyba PSS róg ul Fatimskiej i lwowskiej tragedia na przeciwko piekarni
Cytować
+6 #4 . 2022-11-14 20:06
Cytuję Sąsiedzi:
Najbardziej w rynku kopci ,że niema czym oddychać budynek dwu piętrowy chyba PSS róg ul Fatimskiej i lwowskiej tragedia na przeciwko piekarni

Piekarnie obok rynku w ogóle nie kopcą ... :P
Cytować
+7 #5 Polak 2022-11-14 20:49
Gdyby Beata szydlo nie zablokowała budowy wiatraków to ten cyrk z węglem by nie istniał.zdefral dowali miś.z oze zamiast budować energetykę odnawialną. Zaskarżyć PiS utworzyć komitet,walczyć w sądach puki co jeszcze niezależnych o narażenie życia i zdrowia.
Cytować
-6 #6 Szczery 2022-11-14 21:55
Cytuję Polak:
Gdyby Beata szydlo nie zablokowała budowy wiatraków to ten cyrk z węglem by nie istniał.zdefraldowali miś.z oze zamiast budować energetykę odnawialną. Zaskarżyć PiS utworzyć komitet,walczyć w sądach puki co jeszcze niezależnych o narażenie życia i zdrowia.

Najpierw się naucz pisać śmieciu, bo skoro piszesz "póki" przez U to kurwa nie powinieneś mieć praw wyborczych. A po drugie wiatraki to sobie w dupę wsadź. Nikt już nie traktuje poważnie tego gówna, a kraje które montowały, teraz likwidują. Aleś błysnął śmieciu.
Cytować
+3 #7 Gonzo 2022-11-15 12:05
Alez wszystko smiechu warte..Komu to potrzebne???? Cala unia jeuropejska jest winna i jankesy ze sponsoruja konflikty wiadomo jakie.!!! Tam jakos grimpisow nie ma ze zanieczyszczaja nasz caly glob.!!!! Jak palilo sie naszym weglem ,to nie bylo problemow,bo jest dobrej jakosci,ale jak sie zwozi z hameryki dziadostwo to mamy efekty.! I jeszcze jedno,te nasze RYNKI wszedzie,wycina ja drzewa!!!!! Toz sami niszczymy srodowisko,a drzewa nie rosna z dnia na dzien!!!!!
Cytować
+4 #8 Gonzo 2022-11-15 12:19
Cytuję Widzę:
Tzn. że jak wyjdą złe wyniki to śmiało mogę iść po odszkodowanie od państwa ?

A to ,,panstwo,,to niby kto wedlug ciebie??? I myslisz ze cos sie zmieni jak ludzie nie maja realnego wplywu na dzialania narzucane nam zewnatrz!!!!
Cytować
+1 #9 rybak 2022-11-23 16:11
a w krakowie zlikwidowano piece, ale nie SMOG Powinni w wadowicach wystawić Mózg
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.