W ten weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy.  Ktoś, kto lubi dłużej pospać, dostanie godzinę
W nocy zmieniamy czas na zimowy. Śpiochy pośpią godzinę dłużej

W ten weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy.  Ktoś, kto lubi dłużej pospać, dostanie godzinę gratis. Niestety zmiana czasu spowoduje, że jeszcze wcześniej zacznie robić się ciemno...

Dobra wiadomość dla śpiochów: dziś w nocy z soboty (29.10) na niedzielę (30.10) zmieniamy czas z letniego na zimowy: nad ranem cofamy (a raczej zrobią to w większości przypadków za nas nasze smartfony i laptopy...) zegarki z godziny 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy spali godzinę dłużej.

Zmiana czasu którą dokonujemy dwa razy do roku w zamierzeniach miała przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii. Jednak niektórzy zauważają, że w XXI wieku to trochę bez sensu, bo i tak większość wolnych chwil w jesiennie i zimowe wieczory spędzamy w domach a zmiany czasu wiążą się głównie z chaosem komunikacyjnym w rozkładach jazdy samolotów, pociągów i autobusów.

W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 roku: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Zmiana czasu w naszym kraju została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964, obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku. Podział na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.

Od kilku lat trwają w Unii Europejskiej debaty o likwidacji zmiany czasu, jednak ostateczne decyzje w tym zakresie jednak nie zapadły z powodu epidemii koronawirusa. Za odejściem od tego rozwiązania opowiedziała się między innymi Polska. Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez następne 5 lat (2022-2026).

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 Zoja 2022-10-29 13:27
Stary śpioch, jak w stanie wojennym będzie spał do południa. He,he,he,
Cytować
+2 #2 K7 2022-10-30 12:28
Co za bzdura , kto śpi dłużej ? Każdy śpi tyle ile ma spać , jedni 6 godz. inni 8 itd. ta "godzina "to przeznaczona jest na poranne wylegiwanie się jak ktoś lubi.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.