Z okazji 85-lecia istnienia wydziałów ruchu drogowego, policjanci podsumowali stan swojej floty. Czym j
85 lat drogówki. Czym jeżdża po drogach policjanci?

Z okazji 85-lecia istnienia wydziałów ruchu drogowego, policjanci podsumowali stan swojej floty. Czym jeżdżą mundurowi po naszych drogach?

Policyjna drogówka w Polsce ma już 85 lat. Wydziały ruchu drogowego w głównej mierze mają zapewnić bezpieczeństwo na drogach i ulicach kraju, kontrolować ruch, obsługiwać zdarzenia drogowe. W celu solidnego wykonywania powierzonych zadań niezbędna jest flota radiowozów unowocześniana wraz z rozwojem techniki. Czym jeżdżą po naszych drogach policjanci, również z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach?

W zależności od potrzeb policjanci drogówki użytkują ponad trzy tysiące różnych pojazdów (stan na koniec 2021 roku). Większość to radiowozy oznakowane, ale w służbie są też takie niewyróżniające się spośród innych aut. Jak dotąd prym wiodą radiowozy marki KIA, których służy 1191 sztuk. Na drugim miejscu są ople w liczbie 366. Trzecie miejsce zajmują samochody marki BMW (238 sztuk), które wciąż zwiększają swoją liczebność. Hyundaie, volkswageny, toyoty i škody są w liczbach przekraczających setkę.

Znajdziemy też rodzynki po kilka sztuk, takie jak: peugeot, alfa romeo, citroën czy nissan.  

Nie można zapomnieć o motocyklach, które głównie służą w ruchu drogowym. Jest ich ponad 600 sztuk. Jeszcze do niedawna na drodze najczęściej spotykaliśmy hondy (359 sztuk), ale to się zmieni, gdyż do końca 2021 roku było 110 sztuk bmw, jednak w tym roku wejdzie do służby jeszcze 478 motocykli tej marki.

Często natkniemy się na motocykle yamaha (79), triumph (36) i kawasaki (27), ale spotkać suzuki czy harleya davidsona nie będzie łatwo, bo tej pierwszej marki są dwie sztuki, a harley służy jedynie w Rzeszowie.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.