Znany i ceniony za swój dowcip i kreskę rysownik i satyryk Andrzej Mleczko przyozdobi swoimi rysunkami
Andrzej Mleczko ozdobi swoimi rysunkami wadowickie ławki

Znany i ceniony za swój dowcip i kreskę rysownik i satyryk Andrzej Mleczko przyozdobi swoimi rysunkami ławki na zrewitalizowanej alei między dworcem kolejowym a rynkiem. Miasto podpisało w tej sprawie kontrakt z artystą.

Jak już informowaliśmy,  Wadowice od jakiegoś czasy planują nową aranżację ogrodu pielgrzyma przy ulicy Kościelnej, odnowienie plant a także przebudowę słynnych schodów pod bazyliką.  Do ogłoszonego w marcu tego roku przez magistrat przetargu na przygotowanie projektu technicznego inwestycji zgłosiły się dwie firmy: Miejski Krajobraz sp. z o.o z Warszawy oraz MCM Projekty Maciej Chowaniec z Białego Dunajca. Pierwsza wyceniła prace na 107 tysięcy złotych, druga zaś na 58,3 tysiąca złotych.

Rewitalizacja tej części miasta to ukłon w stronę pielgrzymów i turystów, którzy korzystają z drogi prowadzącej od wadowickich dworców autobusowego i kolejowego. Trasa prowadząca przez planty od ulicy Sienkiewicza ma doczekać się odnowienia i poszerzenia, dzięki czemu ma zyskać nową funkcjonalność. Nie da się ukryć, że pokryta  ptasim guanem, rzadko sprzątana z niego kostka, wąska, podniszczona aleja i ruiny zamkniętej kilka lat temu restauracji nie są najlepszą wizytówką tej części Wadowic.

 

Jak się okazuje, jedną z atrakcji pieszego szlaku między dworcami a rynkiem mają być elementy małej architektury, ławki ozdobione rysunkami znanego i cenionego rysownika i satyryka Andrzeja Mleczki, które nawiązywać mają do Wadowic. Wadowicki magistrat podpisał z artystą kontrakt na kwotę ponad 50 tysięcy złotych za sześć rysunków.

 

73-letni Andrzej Mleczko jest rysownikiem i satyrykiem,  autorem publikowanych w prasie rysunków i ilustracji satyrycznych, cenionych przez czytelników. Jak się szacuje, wykonał ich około 20 tysięcy. Zajmuje się też malarstwem, ilustracją książkową, grafiką reklamową oraz plakatem. Jego prace wystawiano na ponad 120 krajowych wystawach indywidualnych i około 30 wystawach za granicą, ukazały się one w ponad 40 książkach i albumach. Artystycznie debiutował w 1971 w tygodniku „Student”. Stale współpracuje m.in. z tygodnikiem „Polityka”. Od 1982 roku prowadzi w Krakowie przy ulicy św. Jana 14 galerię autorską. Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015. Na swoim koncie posiada wiele odznaczeń i wyróżnień za dokonania w dziedzinie  kultury i sztuki.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-5 #1 jbrynkus 2022-09-29 16:02
jak to jest: pecunia non omlet - wiem: pecunia non olet. Ilu to już przeciwnikom politycznym PiS-u Kaliński, zgodnie z regułą wypracowaną przez jego dawniejszą poprzedniczkę, zapłacił za usługi dla miasta? Jeden filmuje a drugi rysuje, a inna jeszcze gotuje
Cytować
-12 #2 Antykomuch 2022-09-29 16:14
A to nie będzie na każdej ławce podobizny Klinowskiego? Bajki były dzieciom wręczane z jego postacią rysunkową, bo się gnidzie zamarzyło bycie gwiazdą. Wszędzie, na każdej ławce, drodze, elewacji, książce etc. powinny być podobizny Klinowskiego. Wówczas by się masturbował do samego siebie, gdziekolwiek by się nie ruszył. No co? Przeciez i tak wali pod siebie, bo takiego autonarcystyczn ego uwielbienia jak ten palant to nie ma nikt na ziemi. Pawłowski, Kudłaty, smierdziel Kiciuś na pewno będą za, przecież liżą mu skarbonę aż miło.
Cytować
-1 #3 Andrew Milk 2022-09-29 16:45
Na jednej z ławek powstanie napis jebać PiS
Cytować
+3 #4 Widze 2022-09-29 17:36
Parkingów koło szkół w gminie nie ma za co zrobić a tu tyle kasy za pierdoły które zaraz ktoś pewnie sprayem zamaluje i kasa w błoto .no ale wiadomo że ten pan maluje grafiki dla rządowych gazet to musi też coś zarobić przy tej władzy .
Cytować
+4 #5 Widze 2022-09-29 18:52
Politycy za bardzo się rozkręcili bo internet im w tym pomógł że ludzie zamiast obalić niesłusznych polityków wychodząc na ulicę wolą dodawać komentarze w mediach , a wiadomo jest że media udostępniają taką rzecz bo wolnych mediów już nie ma tylko każde są posłuszne jakimś politykom .
Cytować
+11 #6 Jashi 2022-09-29 19:07
Dobry. Najlepiej karykaturami niedojd Fifiego, Chłopa z Łączan i Cicipiak....
Cytować
+1 #7 Widze 2022-09-29 19:16
Politycy są od tego żeby jednoczyć kraj i dążyć do tego by w tym kraju było obywatelom jak najlepiej i za to dostają od obywateli wynagrodzenie . A teraz polityka polega na tym żeby dzielić ludzi po to że jak jedni ukradną to zawsze mają swoich zwolenników którzy ich będą bronić , a jak by była jedność to do takich sytuacji by nie dochodziło bo naród zjednoczony ,by takich rządzących wywiózł na taczce . No ale mamy podobno demokrację ( na papierze i w myślach obywateli )
Cytować
+3 #8 Grzesiek 2022-09-29 19:47
Tylko żeby drzew nie wycieli przy tym poszerzaniu trasy.
Cytować
+1 #9 Widzę 2022-09-29 20:47
Według najnowszych ustaleń wiek naszej planety określa się na 4,54 miliarda lat z uwzględnieniem poprawki na około 50 milionów lat.27 paź 2021
Tworzywa sztuczne, często potocznie określane jako plastikowe, mogą rozkładać się od 100 do 1000 lat. W tym przypadku również wiele zależy od specyfiki wyrzuconego tworzywa. Przykładowo, reklamówka plastikowa rozkłada się ok. 400 lat, papierkom po cukierkach zajmuje to 450 lat.
Najważniejszy w dziejach religii był okres pomiędzy VI w. p.n.e. i VII w. n.e. Powstały wtedy i ukształtowały się religie dominujące we współczesnym świecie pod względem znaczenia i liczby wyznawców.
I tak się ludzie dają robić w chuja . Że wierzą politykom . Niestety rasa ludzka jest za bardzo podatna na manipulacje
Cytować
+2 #10 Cassus 2022-09-30 12:00
Może podobizny alkoholików z browarami w dłoni bo oni zmęczeni, szczególnie w lecie całymi dniami wysiadują
Cytować
+1 #11 adam 2022-10-04 01:01
Super to tylko kalinski mogł wymyslić. Pozniej będa narzekać że młodzi będą malować ławki.Przykład głupoty nic więcej ...
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.