Po Wadowicach, również Kalwaria Zebrzydowska wybudowała swoją tężnię solankową, która powstała
W Kalwarii też otwarto tężnię solankową

Po Wadowicach, również Kalwaria Zebrzydowska wybudowała swoją tężnię solankową, która powstała obok  placu zabaw przy ulicy Jagiellońskiej. Została połączona z placem zabaw, tworząc jednolity kompleks rekreacyjny.  

W czwartek (22.09) dokonano odbioru technicznego obiektu, w  którym uczestniczyli m.in.:  radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Danuta Kawa, burmistrz Kalwarii Augustyn Ormanty, pomysłodawca tężni radny Marcin Zadora, radny Zbigniew Kochan, przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 2 Mariola Kachnic oraz wykonawca, inspektor nadzoru i pracownicy Urzędu Miasta.

Tężnia zajmuje ponad 36 m2, została połączona z placem zabaw. Już zadbano o ukwiecenie, w najbliższym otoczeniu znajdują się ławeczki na których można  przysiądź i zażywać inhalacji. W dalszym etapie prac zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów.  Zakres prac obejmował między innymi: budowę tężni solankowej wraz z instalacjami: wodociągową, elektryczną, technologiczną, budowę zbiornika podziemnego na solankę, budowę zbiornika podziemnego przelewowego, - rozbiórkę i budowę ogrodzenia, - utwardzenie terenu ciągów pieszych i otoczenia obiektu, - budowę podziemnej sieci elektroenergetycznej oraz podziemnej sieci oświetleniowej. Z tężni będzie można też korzystać  w godzinach wieczornych, obiekt został oświetlony.

Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył na jej wykonanie 175 tysiące złotych, a całość prac wyniosła 556 tysięcy złotych.

"Projekt Małopolskie tężnie solankowe obejmował udzielenie gminom i powiatom z terenu województwa małopolskiego pomocy finansowej na budowę ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych. Mają one spełniać rolę prozdrowotnych stref aktywności dla mieszkańców, dostosowanych do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami – mówi  radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Danuta Kawa.

Przebywanie w otoczeniu tężni solankowych pomaga w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych we wdychanym powietrzu. Ponadto wspiera leczenie wybranych, nawracających i przewlekłych chorób dróg oddechowych. Tężnie mają także działanie profilaktyczne.

Tężnie to konstrukcje wykonane z drewna i tarniny. Swoje działanie zawdzięczają solankom (naturalne wody mineralne z dużą ilością jonów sodowych). Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny.  Aby osiągnąć odpowiednie działanie, w pobliżu tężni należy przebywać minimum 30 minut. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Jacek 2022-09-26 13:44
Super. Brawo Kalwaria!
Jeszcze tylko PiS odsuncie od władzy i będzie cywilizacja zachodnia a nie średniowieczne ze wschodu
Cytować
-2 #2 obserwator 2022-09-27 08:46
Krótkie sprostowanie, tężnia solankowo- spalinowa.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.