Przez kilka dni w Małopolsce, również w powiecie wadowickim prowadzona będzie jesienne ochronne szcze
Jesienna akcja szczepienia lisów. Z samolotów będą zrzucane szczepionki

Przez kilka dni w Małopolsce, również w powiecie wadowickim prowadzona będzie jesienne ochronne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. W tym czasie trzeba zachować ostrożność w czasie pobytu na polach, wąwozach oraz jarach i nie wchodzić na teren lasu.

Jak poinformował Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, od 23 września  do 1 października na terenie województwa małopolskiego, w tym także na terenie powiatu wadowickiego potrwa jesienne  ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Szczepienie będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę. Przynęty zostaną zrzucone z samolotów oraz wyłożone ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się: nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu, a ewentualny kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji, a także nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach (numer telefonu  33 823 34 22).

Uwaga! Przynęty dotykane przez człowieka są omijane przez lisy!

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.