Finansowanie przez banki wydatków związanych z budowaniem domu lub zakupieniem własnego mieszkania mo
Czy nadpłata kredytu hipotecznego się opłaca?
artykuł sponsorowany

Finansowanie przez banki wydatków związanych z budowaniem domu lub zakupieniem własnego mieszkania może być jedyną opcją, by takową nieruchomość posiadać. Dlatego też kredyty hipoteczne są bardzo popularną formą dotowania osób prywatnych. Mimo wygody spłaty w ratach na określonych warunkach, przez cały okres oddawania zadłużenia jest możliwość wystąpienia zmian na rynku, które nie zawsze da się przewidzieć. W tym celu warto nadwyżki budżetowe przeznaczać na nadpłaty zobowiązań.

Czym jest kredyt hipoteczny i czy można go nadpłacić?

Kredytem hipotecznym nazywa się zobowiązanie wieloletnie przeznaczone na finansowanie zakupu nieruchomości lub jego remontu, łączące kredytobiorcę z instytucją bankową nawet na 35 lat. Takie dotowanie wyróżnia się na tle innych, ponieważ jego zabezpieczenie to ta sama budowla, która powstała z pieniędzy pożyczonych na jej utworzenie albo kupienie. Powód ten zachęca przyszłych inwestorów do korzystania z produktów bankowych, dlatego też zobowiązanie jest tak popularne. Nadpłata kredytu hipotecznego jest możliwa, a nawet często wskazana w praktycznie każdym banku. Jednak przed podjęciem odpowiedniej decyzji warto przeanalizować warunki umowy, gdyż niektóre instytucje mogą wprowadzać ograniczenia, takie jak wymagany okres od zawarcia umowy do nadpłaty, który skutkować będzie dodatkowymi opłatami. 

 

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny i kiedy warto to zrobić?

Bez wątpienia nadpłata kredytu hipotecznego jest korzystna dla kredytobiorcy ze względu na możliwość szybszego uregulowania rat i zmniejszenia jego kosztu. Każda większa zaliczka pozwala na szybsze wypłacenie zobowiązania oraz zamknięcie współpracy z bankiem. Aktualnie świetną okazją do nadpłaty są wakacje kredytowe. Z ich pomocą można nie tylko złapać oddech od spłat, ale również wykorzystać moment na zaoszczędzenie gotówki i wykorzystanie jej do uregulowania kolejnych rat, przez co obniża się comiesięczna należność. W kontekście ustawowych wakacji kredytowych kredytobiorcom opłaca się wykorzystać oszczędności do nadpłaty kredytu również z powodu zmniejszenia całego okresu przeznaczonego na regulacje zobowiązań, skutkującego obniżeniem odsetek rozłożonych na cały czas kredytowania. Warto również nadpłacać lub spłacać przedterminowo swoje zobowiązania ze względu na własny komfort psychiczny, lub wypracowanie dobrej historii kredytowej. 

 

Czy jest różnica pomiędzy nadpłatą a spłatą kredytu hipotecznego?

Potocznie rozumienie tych dwóch zagadnień niczym się między sobą nie różni, jednak w rzeczywistości rozbieżności są spore. Nadpłatą nazywamy każde wpłacone ponad określoną ratę pieniądze, które powodują przeliczenie pozostałych należności, przez co również ich zmniejszenie. Natomiast spłata kredytu to nic innego jak uregulowanie całości zobowiązania, często dzięki nadpłacie może być ona wcześniejsza, niż przewiduje umowa. Warto zatem każde nadprogramowe oszczędności przeznaczyć na zaciągnięte wierzytelności, co spowoduje spore oszczędności. Więcej na temat nadpłaty kredytu hipotecznego można przeczytać na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/nadplata-kredytu-hipotecznego/. Znajdują się tam również przykładowe analizy zysków oraz porównania opłat wybranych banków związanych z nadpłatą.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.