Fontanna na wadowickim rynku już została uruchomiona po długiej przerwie. Przyda się podczas upałów
Fontanna na wadowickim rynku już działa po zimowej przerwie

Fontanna na wadowickim rynku już została uruchomiona po długiej przerwie. Przyda się podczas upałów.

Po zimowej przerwie, miasto uruchomiło fontannę na Placu Jana Pawła II w Wadowicach. Największą frajdę mają z niej oczywiście najmłodsi. Przy okazji przypominamy, że woda z wodotrysku nie nadaje się do picia!

Przyda się bo centralny plac Wadowic po przebudowie ,zwłaszcza na wiosnę czy lato, to po prostu nagrzana patelnia, na której ciężko wytrzymać bez ochłody i okularów słonecznych.  Bryza wody na rynku trochę ulży mieszkańcom w walce z gorącem podczas upałów.

Przypomnijmy, że "Fontanna przyjaźni" (bo tak nazwali ją urzędnicy jeszcze za czasów Ewy Filipiak) składa się z 14 granitowych bloków ozdobionych wykutymi napisami z nazwami miast partnerskich Wadowic. Najlżejszy z nich waży około 3, najcięższy prawie 9 ton. W sumie cała góra fontanny waży około 50 ton. Cała konstrukcja umieszczona jest na 130 tonowym, betonowym fundamencie.

Na górze fontanny są 4 dysze (tłoczą 66 m3 wody na godzinę) oraz oświetlenie w postaci 16 ledów (diody w kolorze czerwonym, żółtym, niebieskim i białym), które wytwarza kolorowe projekcje i tworzy w nocy grę świateł z białym i żółtym oświetleniem placu. Pod fontanną znajduje się specjalny pokój technologiczny, w którym znajduje się cała armatura. Obieg wody jest zamknięty i stale filtrowany. Pojemność zbiornika z wodą to 8 000 litrów.

Projekt fontanny opracowało biuro projektowe Traffic - System, które wykonało dla Wadowic plan zagospodarowania przestrzeni centralnego placu o małą architekturę. Pracę wykonała firma kamieniarska "Road Memory", której właścicielem jest Mistrz Kamieniarstwa Sławomir Chudoba z Grabowca niedaleko Zamościa (woj. lubelskie). Ta firma,która również wykonała i zamontowała 161 granitowych płyt na których znajdują się nazwy polskich miast i krajów, które podczas swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II.

Fontannę uruchomiono w kwietniu 2013. Była jednym z ostatnich wykonywanych element trwającej od września 2010 roku rewitalizacji placu Jana Pawła II. Nie odbyło się bez kontrowersji: niedawno , po dziewięciu latach   kamieniarze wygrali z gminą Wadowice proces o zapłatę zaległych pieniędzy za dodatkowe prace przy wodotrysku. Miejska kasa uszczupliła się z tego powodu o ponad pół miliona złotych.

Zobacz: Miejska kasa uszczuplona o ponad pół miliona. Wadowice przegrały z kamieniarzami spór o fontannę

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Widze 2022-05-12 16:32
A odszkodowanie ponad 560000 zł. Wykonawcy kto zapłacił ?
Cytować
0 #2 jak to kto 2022-05-12 16:42
Cytat:
A odszkodowanie ponad 560000 zł. Wykonawcy kto zapłacił ?
Jak to kto ty :) bo przecież nie filipakowa :D
A co myślisz że kalus jak teraz zniknie też zapłaci te miliony które ukradł haha
Cytować
0 #3 Widze 2022-05-12 17:28
Cytuję jak to kto:
Cytat:
A odszkodowanie ponad 560000 zł. Wykonawcy kto zapłacił ?

Jak to kto ty :) bo przecież nie filipakowa :D
A co myślisz że kalus jak teraz zniknie też zapłaci te miliony które ukradł haha
To to wiem że ja, Ty i inni mieszkańcy ale dlaczego ???
Cytować
+4 #4 Widze 2022-05-12 17:41
Za starych czasów nie było internetu a ludzie potrafili wywieźć złych rządzących na taczce .
Cytować
+3 #5 Arek 2022-05-12 18:34
Kary dla Polski w sporach dotyczących praworządności wynoszą ponad 180 mln euro .Płacimy 1 mln euro dziennie za przebierańców udających sędziów!
Ale ważniejsze jest trwanie przy władzy ze Z.Ziobro.
A jest tyle potrzeb, zwłaszcza w ochronie zdrowia....
Wyjątkowy szkodnik, twórca polskiej drożyzny” - tak Adama Glapińskiego nazwał dziś na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Idealne podsumowanie pierwszej kadencji prezesa NBP.
Cytować
+5 #6 Widze 2022-05-12 18:39
Niestety ale mamy dyktaturę w Polsce dlatego że władza i rządzący są bezkarni . Kto w ogóle wprowadził coś takiego jak immunitet dla posła ???( Wiem posłowie w sejmie )
Cytować
0 #7 Mieszkaniec 2022-05-13 10:43
Cytuję Widze:
Niestety ale mamy dyktaturę w Polsce


Nie wiesz czym jest dyktatura to wypisujesz brednie jak jakiś chory psychicznie. Gdybyś miał dyktaturę to za takie słowa już byś dawno siedział, a że żyjesz w wolnym demokratycznym kraju to cieszysz się wolnością.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.