Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl zaprezentowała ciekawą mapę wypadków drogowych w ubiegłym roku. J
Mapa wypadków w 2021. Jak wypadł powiat wadowicki?

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl zaprezentowała ciekawą mapę wypadków drogowych w ubiegłym roku. Jak wypadł w niej powiat wadowicki?

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl już wcześniej prezentowała ciekawe mapy i zestawienia dotyczące bezpieczeństwa drogowego. Nowe dane GUS z 2021 roku zachęciły ich do przygotowania kolejnej interesującej analizy. Odpowiada ona na pytanie, w których powiatach i miastach na prawach powiatu najczęstsze były wypadki drogowe.

Warto jeszcze raz zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy wypadkiem drogowym oraz stłuczką (kolizją). Główny Urząd Statystyczny definiuje wypadek drogowy jako mające związek z ruchem pojazdów zdarzenie na drogach publicznych, na skutek którego nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała. Śmiertelna ofiara wypadku drogowego to osoba zmarła w wyniku doznanych obrażeń na miejscu lub w ciągu 30 dni. Zdarzenia drogowe nie mieszczące się w podanej definicji wypadku to stłuczki, które GUS określa mianem kolizji.

Na podstawie mapy prezentującej liczbę ubiegłorocznych wypadków drogowych w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców danego powiatu lub miasta na prawach powiatu, można wywnioskować, że bezpieczna drogowo (z pewnymi niewielkimi wyjątkami) jest tak zwana „ściana wschodnia”. Przykład może stanowić województwo lubelskie oraz podlaskie. Bezpiecznie jest także na Podkarpaciu, ale po wyłączeniu zatłoczonego Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Kolejna ciekawa obserwacja dotyczy okolic dużych miast. Nie zawsze wyróżniają się one bowiem wysoką wypadkowością. Pozytywnie prezentuje się na pewno powiat pruszkowski, krakowski, białostocki i toruński.

W wypadkowej czołówce prezentowanej w tabelii nieprzypadkowo znajdziemy praktycznie tylko powiaty i miasta cechujące się bliskością ważnych dróg. Przykład stanowi powiat kutnowski, wrocławski oraz średzki (z województwa wielkopolskiego). Oprócz Łodzi kiepsko prezentują się wyniki takich miast jak Konin, Rzeszów oraz Nowy Sącz. Biorąc pod uwagę powiaty w województwie Małopolskim, całkiem nieźle pod tym względem wypada powiat wadowicki.

Zobaczcie mapę prezentująca liczbę ubiegłorocznych wypadków drogowych w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców danego powiatu lub miasta na prawach powiatu:

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.