Cmentarz - z tym słowem kojarzy nam się zazwyczaj miejsce wiecznego spoczynku, miejsce nieopodal Kości
O wadowickim cmentarzu parafialnym

Cmentarz - z tym słowem kojarzy nam się zazwyczaj miejsce wiecznego spoczynku, miejsce nieopodal Kościoła parafialnego, bądź kaplicy. Wadowicki cmentarz parafialny położony jest ok. 500 m od kościoła św. Piotra Apostoła przy al. Matki Bożej Fatimskiej.

Od początku istnienia wadowickiej parafii Ofiarowania NMP cmentarz istniał bardzo blisko kościoła, w pobliżu późniejszego rynku. Tak najprawdopodobniej było do lat 20-tych XIX wieku. Za datę założenia cmentarza uważa się 18 listopada 1822 r. Jedną z pierwszych osób pochowanych był ks. dr Jan Kanty Krassowski. Również na ten rok datuje się główną bramę wejściową. Zachodnia granica pierwotnego cmentarza kończyła się za obecną kaplicą a obszar to nie dużo ponad 1 hektar. W ciągu lat teren był sukcesywnie powiększany aż osiągnął obszar 2.88 ha. Cmentarz leży na delikatnym stoku opadającym z zachodu na wschód, różnica wysokości wynosi ok. 30 m, podzielony jest na 23 sektory. Synody biskupie z XIII wieku ustaliły, że cmentarze winny być poza miastem, ogrodzone oraz poświęcone. Tak też było w Wadowicach, jednak rozbudowa osiedla Kopernika, Skarpy oraz Parkowego usytuowały go prawie w centrum miasta. Do roku 1985 cmentarz administrowany był przez parafię Ofiarowania NMP. Po utworzeniu nowej parafii – św. Piotra Apostoła, opiekę przejęła ta właśnie parafia. Od 1995 roku ks. proboszcz Tadeusz Kasperek rozpoczął energiczne działania odnowy cmentarza parafialnego, które od 15 lat są prowadzone bez przerwy. Na cmentarzu znajduje się blisko 5000 grobów a od początku istnienia cmentarza pochowano tutaj ok. 38 000 osób.

Kaplicę – centralne miejsce cmentarza – datuję się na rok 1862, ufundowana została przez Marię ze Słapów Wilczyńską wraz z rodzeństwem. Najstarszy z zachowanych grobów to miejsce spoczynku Franciszka Łabuckiego, powstańca. Nagrobek datowany jest na 1839 rok. Wadowicki cmentarz pokazuje jak w ciągu lat zmieniały się „gusta” i „moda” budowy nagrobków. Epitafia na nagrobkach wskazują na ogromną pobożność wadowiczan. Oto przykładowy napis: „D.O.M. Tu spoczywa ś. p. Agnieszka Banasiowa przeżywszy lat 55 zm. dnia 6 kwietnia roku 1895. Pozostawił pomnik Jej Mąż i prosi przechodnich o wieczne spoczywanie za duszami zmarłemi racz im dać Panie.”

Ciekawą historie niosą ze sobą inne cmentarze w okolicy Wadowic jak np. Cmentarz żydowski, Cmentarz wojskowy, Cmentarz komunalny czy Cmentarze choleryczne. Ale o nich przy następnej nadażającej się okazji...

(Sebastian Kowalczyk)
(zdjęcia: ks. Piotr Zioło, Agnieszka Lewandowska)



NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+7 #1 Freezyear 2010-11-02 20:03
Duży plus dla autora artykułu za "kawałek" historii Wadowic. Oby jak najwięcej takich publikacji...
+5 #2 Jan 2010-11-03 08:23
To dla zainteresowanyc h jest taka publikacja:mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=10865&from=pubstats

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=10865&from=pubstats
+2 #3 Stefcia 2010-11-06 00:16
Nasz cmentarz to rzeczywiście kawałek historii miasta, szkoda tylko, że nie wszyscy ją szanują i jak budują nowe groby w miejscu starych, to nawet tabliczki nie umieszczą na upamiętnienie tych, co tam wcześniej leżeli, a właściwie wciąż leżą...
+2 #4 soyka 2010-11-26 20:12
Piękne zdjęcia ks. Piotra;))
+1 #5 Magdalena 2011-10-26 21:57
Czy ktoś mógłby podać kontakt do administratora cmentarza?
+1 #6 Maria 2020-01-20 22:47
Jak można odnaleźć w internecie miejsce pochówku na tym cmentarzu pp. Putyrów: Zbigniewa (nauczyciela fizyki), jego żony Marii, ich syna Macieja i mamy Zbigniewa, Jóżefy? bardzo mi na tym zależy....Maria Golczyk (to ciocia, z synem, synową i wnukiem)

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.