Na Pańskiej Górze w Andrychowie rozwieszone zostaną budki dla różnych gatunków ptaków. To wspólna
Drukuj
Na Pańskiej Górze rozwieszą budki dla ptaków

Na Pańskiej Górze w Andrychowie rozwieszone zostaną budki dla różnych gatunków ptaków. To wspólna akcja andrychowskich harcerzy, działkowiczów i osadzonych z Zakładu Karnego w Wadowicach.

Jak poinformowały Nowiny Andrychowskie, w sobotę (12.02) andrychowscy harcerze wspólnie z działkowiczami spod Pańskiej Góry  będą rozwieszać budki dla ptaków pozyskane z Zakładu Karnego w Wadowicach. Kilkadziesiąt małych domków dla ptaków pojawi się w okolicach ogródków działkowych i Stawu Anteckiego. Budki wykonali osadzeni w ramach programu resocjalizacyjnego „Tworząc dobro”, realizowanego w Zakładzie Karnym w Wadowicach. Budki mają wyryte serce i napis "Tworząc dobro".

Myślę, że jest to taki bardzo ciekawy przykład współpracy, gdzie kilka całkiem niezależnych środowisk, może ją podjąć bez żadnych barier, wspólnie czyniąc dobro – mówił Jakub Belak z ZHP Andrychów na antenie Radia Andrychów.

Osadzeni z Zakładu Karnego w Wadowicach tworzą takie budki od kilku lat,  współpracując z Nadleśnictwem Sucha Beskidzka.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy trwa  rewitalizacja zarówno Pańskiej Góry jak i Stawu Anteckiego w Andrychowie.  Gmina pozyskała na ten cel 12 milionów dotacji. Inwestycja ma być gotowa w tym roku.

Staw Anteckiego, zaniedbany teren kiedyś będący zbiornikiem dostarczającym wodę do pobliskiego młyna, ma całkowicie zmienić swoje oblicze: ma zostać wybudowany na nowo (został zalany podczas powodzi w 1997 roku), będzie też pełnił funkcje retencyjne. Mają powstać tutaj chodniki, ścieżki rowerowe, nowe oświetlenie, zasadzone nowe drzewa. Wybudowane zostaną groble, na których także będzie trasa pieszo-rowerowa

Dużą atrakcją będzie też na pewno pomost spacerowy. Ma być zielona strefa rekreacji i wypoczynku dla dorosłych oraz uprzędzenia zabawowe dla dzieci.

Większość mieszkańców jak i władze miasta są zadowolone z planów rewitalizacji tego terenu. Pojawiły się jednak głosy sprzeciw lokalnych miłośników przyrody, którzy wycinkę sporej ilości drzew na Pańskiej Górze w związku z inwestycją, nazwali barbarzyństwem i niszczeniem krajobrazu.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Andrychów też już ma świąteczne drzewko w centrum

Pszczoły z Kleczy Dolnej na biegunie polarnym!

Centrum Wadowic już w bożonarodzeniowym klimacie

Finalista "Mam Talent!" marzyła o rowerze, Mikołaj spełnił to marzenie

6 grudnia można spotkać Mikołaja nawet... za kierownicą!