Druhowie z OSP Kalwaria Zebrzydowska zaliczyli największą ilość wyjazdów w powiecie wadowickim w 202
Druhowie ochotnicy z Kalwarii  z największa ilością akcji w powiecie wadowickim w 2021 roku

Druhowie z OSP Kalwaria Zebrzydowska zaliczyli największą ilość wyjazdów w powiecie wadowickim w 2021 roku.

Strażacy podsumowali miniony rok. Jak się okazuje, druhowie z OSP Kalwaria Zebrzydowska odnotowali w 2021 roku 93 wyjazdy bojowe. Uczestniczyli w 17 pożarach, 64 zagrożeniach miejscowych, 12 fałszywych alarmów oraz jednym zabezpieczeniu terenów działań JRG Wadowice. To daje im pierwsze miejsce pod względem ilości wyjazdów bojowych w całym powiecie wadowickim w 2021 roku.

Co ciekawe, do ostatniego wyjazdu w minionym roku wyjechali minutę przed północą w Sylwestra.

Przypomnijmy, że OSP Kalwaria Zebrzydowska istnieje od 1880 roku. Jej założycielami byli burmistrz miasta oraz mieszkańcy cieszący się dużym autorytetem (Antoni Kosowski były burmistrz, Krauze – aptekarz, Grodnicki – notariusz). W 1925 roku OSP miała pierwszą pompę na podwoziu kołowym ciągniętym przez konie. W 1964 roku otrzymuje nowoczesny jak na ten okres samochód gaśniczy wraz z wyposażeniem marki STAR-25, który służył aż do 1990 roku, do oddaniu do użytku obecnego Domu Strażaka. Jednostka brała bardzo czynny udział w bardzo dużych akcjach ratowniczo-gaśniczych takich jak pożar rafinerii Czechowice-Dziedzice, pożar Lasów Olkuskich, pożar lasów w Kuźni Raciborskiej, akcje ratownicze podczas powodzi w 1997 roku jak również w 1999 roku pożar zakładu „Mebloform”, powódź Andrychów-Targanice, usuwanie skutków powodzi w 2010 roku na terenie Brzeszcz i okolic Nowego Sącza. W 1995 roku  została włączona do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego, w którym jest do chwili obecnej.

Przypomnijmy, że w powiecie wadowickim mamy dwie jednostki zawodowe Państwowej Straży Pożarnej: JRG Wadowice oraz JRG Andrychów. Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej posiadamy 69, z tego 25 w Krajowym Systemie Ratowniczo–Gaśniczym. Daje to  około 1 000 osób w powiecie, które stale są gotowe do niesienia pomocy.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.