W ostatnim czasie w Wadowicach coraz bardziej rozzuchwaliły się lisy, które oswojone, coraz częściej
Lisy się rozzuchwaliły. Tym razem wypoczywają... na osiedlowym boisku

W ostatnim czasie w Wadowicach coraz bardziej rozzuchwaliły się lisy, które oswojone, coraz częściej zaglądają w rejony raczej zarezerwowane dla ludzi. Tym razem zostały zauważone jak wypoczywają na jednym z osiedlowych boisk w mieście.

Od jakiegoś czasu mieszkańcy informują nas o grasujących coraz śmielej w pobliżu siedlisk ludzkich lisach. Zwierzęta zadomowiły się niemal w uruchomionym niedawno fastfoodzie KFC, gdzie  robią podchody do klientów korzystających z ogródka, skuszone zapachem i daniami z kurczaka, coraz częściej można je też spotkać między blokami osiedla Kopernika,  XX-lecia czy ulicy Lwowskiej.

Tym razem sympatyczne rudzielce zostały zaobserwowane na boisku jednego z wadowickich osiedli, gdzie wypoczywały na murawie:

Przypomnijmy, że to dzikie zwierzę raczej unika człowieka, nawet młode osobniki także starają się rodzajowi ludzkiemu nie rzucać w oczy. Nie od parady lis w wielu kulturach symbolizuje spryt i przebiegłość.  Obecnie w naszym regionie obowiązuje odstrzał lisów na terenach, w których zasiedlane są n.in. cietrzewie, zające, bażanty czy kuropatwy.

Kilka razy do roku na naszych terenach przeprowadza się szczepienie ochronne lisów, trwa ono kilka dni. Szczepienie wykonuje się za pomocą przynęt zawierających szczepionkę i zostają one zrzucone z samolotów oraz wyłożone ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Przynęty dotykane przez człowieka są omijane przez lisy.

Lisy dają się też we znaki gospodarzom w naszym regionie. Są sprytne, więc potrafią zrobić podkop czy dostać się do kurnika. Jeden z mieszkańców Zaskawia stracił w ten sposób w ostatnim czasie blisko 10 kur...

Lisie futro było i jest cenione ze względu na puszysty włos i kolor a sam zwierzak jest sympatyczny i wdzięczny do oglądania. Jednak naszym czytelnikom radzimy w przypadku napotkania rudzielca, który przesadnie łasi się do człowieka, zbytnio się z nim nie spoufalać i powiadomić służby weterynaryjne.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 No cóż 2021-09-15 11:50
Lisy szczury czy inne zwierzęta ciągnące typowo do syfu .
Ale taki mamy łąńczaski klimat syfu w ciulowicach
Nasuwa sie jedno określenie precz ciulu z łączan
I jazdy z mieszkańców niech to razem dumnie krzyczy
BO jak sobie pomyślicie ile tego zleci sie przez 3 lata to łopanie
Cytować
+2 #2 Gmina ma obowiązek 2021-09-15 14:32
katalog działań interwencyjnych gmin na rzecz zwierząt wolno żyjących

- przyjmowanie i rejestrowanie zgłoszeń, powiadamianie podmiotów, z którymi gminy miały podpisane umowy na świadczenie interwencyjnych usług weterynaryjnych lub samodzielnym podejmowaniu interwencji;
- prowadzenie akcji przesiedlania zwierząt poza obszary zamieszkałe;
Cytować
-1 #3 Kuba 2021-09-15 19:24
Petardy wszystko załatwia
Cytować
+2 #4 Nietoperz 2021-09-15 23:16
Słyszy się już o tym od miesiąca i niema odpowiednich służb żeby się tym zajęły ,lisy mogą być zakażone wścieklizną,a później zarażą mnie!
Cytować
+3 #5 Precz z ciulem 2021-09-16 09:22
Cytat:
Słyszy się już o tym od miesiąca i niema odpowiednich służb żeby się tym zajęły ,lisy mogą być zakażone wścieklizną,a później zarażą mnie!
|
Ale lisy to jest główny znak pana z łączan i ludzi którzy sie z nim zadaja od dorotki po jozia
Fałszywe rude bez honoru .
Przy żadnym włodarzu nie było takiego syfu jak teraz nawet przy carycy
Cytować
+1 #6 Mis 2021-09-16 10:09
Piękne!! Szkoda tylko ze do ludzi ciągną....
Cytować
+2 #7 xxx 2021-09-16 13:57
Cytuję Nietoperz:
Słyszy się już o tym od miesiąca i niema odpowiednich służb żeby się tym zajęły ,lisy mogą być zakażone wścieklizną,a później zarażą mnie!

Albo zaraża tego psa, na osiedlu Kopernika, co cały dzień przywiązany jest przy bloku nr 6a. A w tedy to kto odpowie za pogryzienie przez wściekłego psa?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.