Kalwaryjski samorząd rok po śmierci kardynała Mariana Jaworskiego  nazwał jego imieniem jedną z uli
 Kalwaria upamiętniła kardynała  Mariana Jaworskiego nazwą ulicy

Kalwaryjski samorząd rok po śmierci kardynała Mariana Jaworskiego  nazwał jego imieniem jedną z ulic w mieście. Poświęcenie dokonał  metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

5 września 2020 roku zmarł kardynał Marian Jaworski, przyjaciel św. Jana Pawła II, były metropolita lwowski, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i honorowy obywatel miasta Krakowa.

11 września 2020 roku, po mszy pogrzebowej w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, został pochowany w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na poświęconej płycie, oprócz biskupiego herbu i dat życia, znajduje się prosta inskrypcja zgodna z wolą Zmarłego „+Marian kard. Jaworski – metropolita lwowski – „kardynał Kalwaryjski”. Jak mówił  nawiedzając kalwaryjskie sanktuarium., wszystko, co najważniejsze otrzymał przez Matkę Bożą Kalwaryjską,

Kardynał Marian Jaworski nie pochodził z Kalwarii Zebrzydowskiej, ale czuł się mocno z tym miastem związany. Tu odbywał studia filozoficzno-teologiczne i przyjął święcenia prezbiteratu. Później prowadził też zajęcia dydaktyczne w kalwaryjskim Studium Filozoficzno-Teologicznym. Przed śmiercią poprosił, aby pochowano go  właśnie w tym mieście  a na jego płycie nagrobnej umieszczono właśnie inskrypcję „kardynał kalwaryjski”.

Padł pomysł aby jedną z kalwaryjskich ulic nazwać imieniem zmarłego kardynała. Inicjatorem był  radny Rafy Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej Marcin Zadora. Rada poparła tę inicjatywę jednogłośnie, podejmując 28 czerwca tego roku  uchwałę w tej sprawie.

Dotychczasowa ulica Rzeźniana prowadząca na kalwarjski  cmentarz została przemianowana na ulicę kardynała Mariana Jaworskiego. W uroczystości brali udział kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej ojciec Gracjan Kubica, burmistrz Augustyn Ormanty, małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, ksiądz Dziekan Wiesław Cygan, radny powiatowy Marek Cimer oraz radni  Łukasz Dragan i Marcin Zadora.

 

Wyrażam wielką wdzięczność za tę inicjatywę i radość. Kalwaria Zebrzydowska została wzbogacona o ważny element pamięci o człowieku, który był bardzo związany z tym miastem – mówił abp Marek Jędraszewski podczas poświęcenia ulicy.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 pisownia 2021-09-06 14:57
A czy czasem prawidłową pisownią nie powinno być: 'kard. Mariana Jaworskiego', zamiast 'kard.Mariana Jaworskiego'?

Tak, wiem to tylko spacja, ale w takim razie dlaczego nie zostało to napisane jako: 'kard.MarianaJa worskiego'?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.