W centrum Kalwarii Zebrzydowskiej stanęła nietypowa makieta przedstawiająca XVII wieczne dróżki kalw
Na kalwaryjskim rynku stanęła nietypowa makieta

W centrum Kalwarii Zebrzydowskiej stanęła nietypowa makieta przedstawiająca XVII wieczne dróżki kalwaryjskie wraz dobrami Zebrzydowskich. Już cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców, turystów i pielgrzymów.

W środę (28.07)  na kalwaryjskim rynku, obok zainstalowanego tutaj niedawno pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego stanęła ciekawa instalacja. To makieta przedstawiająca XVII wieczne dróżki kalwaryjskice wraz dobrami Zebrzydowskich sprzed kilku wieków. Prace montażowe prowadzono pod nadzorem autorem i jej wykonawcą, profesora Karola Badyny. Jest on także twórcą wymienionego monumentu Mikołaja Zebrzydowskiego). Makieta podobnie jak pomnik, powstały staraniem Stowarzyszenia Niezależni.

Makieta rekonstrukcyjna przenosi nas w czasie do XVII wieku i ukazuje Kalwarie i jej okolice. Na makiecie umieszczono 13 obiektów począwszy od zamku w Lanckoronie, przez dróżki z klasztorem, po konwent w Zebrzydowicach. Obiekty zostały powiększone w stosunku do skali w jakiej jest przedstawiona topografia terenu (1:3500), aby osoby niewidome, oraz oglądający mogli dostrzec ich walory architektoniczne i wygląd, jaki miały cztery wieki temu.

Opis zawartości makiety dostępny jest w języku polskim, angielskim oraz alfabetem Braille’a.

 

 

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.