Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach, która odbyła się w Wadowickim Centrum Kultury
Pierwsze Serca Roku wręczone. Są wyniki nowego wadowickiego konkursu

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach, która odbyła się w Wadowickim Centrum Kultury, wręczono pierwsze Serca Roku, nowego konkursu miasta doceniającego poświęcenie swojego czasu dla innych.

We wtorek (18.05) w 101 rocznicę urodzin Karola Wojtyły w Wadowickim Centrum Kultury z tej okazji odbyła się uroczysta nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Wadowicach. Wyświetlony został film „Święci z sąsiedztwa. Wojtyłowie – w drodze na ołtarze”. Brał w niej udział arcybiskup Marek Jędraszewski, który od godziny 12:00 będzie przewodniczył mszy świętej w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Wręczono także kolejne okolicznościowe medale wybite z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Na sesji poznaliśmy również zwycięzcę konkursu Serce Roku. Jury w składzie: Janina Turek – dyrektor I LO im. M. Wadowity w Wadowicach, ks. Łukasz Piórkowski – dyrektor Muzeum Domu Rodzinnego Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Paweł Jarosz – dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach, Kamila Zawisza – kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wadowicach, Piotr Wyrobiec – dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury, Joanna Esveld – kierownik referatu Spraw Społecznych w UM Wadowice i Małgorzata Targosz-Storch – kierownik Wydziału Promocji Gminy Wadowice, postanowiło o przyznanie pierwszego serce dla Sylwii Roman, jednocześnie wyróżniona została Zofia Matlak. Obie panie otrzymały czeki w wysokości tysiąca złotych

Jak twierdzi wadowicki magistrat, wzystkie uczestniczki konkursu zasługują na szczególne wyróżnienie. Oto one:

Siostra Renata ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Wadowicach z wielkim oddaniem prowadzi wadowicką Kuchnię Brata Alberta, od ponad 30 lat udzielającą pomocy osobom w kryzysie bezdomności i potrzebującym, oferując nie tylko ciepły posiłek, ale także duchowe wsparcie, odzież, możliwość kąpieli.

Pani Ewa Chmura jest nauczycielem katechetą w SP nr 4 w Wadowicach. Powołała do życia szkolną grupę wolontariuszy, z którymi od 13 lat z wielkim zaangażowaniem podejmuje wiele działań na rzecz potrzebujących. Uczy swoich uczniów, że można pomagać innym nie tylko zapewniając środki materialne, ale także można nieść radość, przywracać nadzieję i dawać poczucie bezpieczeństwa wykorzystując swoje talenty, pasje i czas.

Pani Marta Głuc od 6 lat niesie bezinteresowną pomoc bezdomnym zwierzakom, poświęcając swój czas i środki, by ratować ich życie, odnajdywać właścicieli i szukać domów adopcyjnych. Jej wielka wrażliwość i zaangażowanie pomagają nie tylko skrzywdzonym czworonogom, ale mają mocny wpływ na zmianę podejścia do problemu bezdomności zwierząt u innych, którzy dzięki działalności Pani Marty chętniej angażują się w pomoc bo wiedzą, że mogą na nią liczyć w razie potrzeby.

Pani Maria Stelmaszyk całym sercem oddana jest działalności charytatywnej w ramach Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, w którym działa od 24 lat. Nie sposób wymienić ile zbiórek i akcji przeprowadziła dla potrzebujących w kraju i za granicą. Organizowaną przez nią pomoc można liczyć w tysiącach złotych i w tonach zebranej żywności, odzieży, książek i sprzętów gospodarstwa domowego. Sama deklaruje, że będzie działać na rzecz innych dopóki tylko starczy jej zdrowia i sił.

Pani Sylwia Roman to wulkan energii i niespożyte źródło pomysłów na charytatywne akcje, które swym zasięgiem obejmują setki potrzebujących osób. Samych podopiecznych Fundacji „Pomóc Więcej”, której jest wiceprezesem, jest ponad 200, a to jedynie część podejmowanych przez nią działań. Dla Pani Sylwii nie ma rzeczy niemożliwych, jest zawsze tam, gdzie pomocy potrzebują najsłabsi. Organizuje wolontariuszy, szuka sponsorów, zbiera środki, a swoim szczerym zaangażowaniem pociąga innych do czynienia dobra.

Pani Zofia Matlak od wielu lat zaangażowana jest w pomoc sąsiedzką osobom starszym i schorowanym, wspierając ich w podstawowych czynnościach, jak i w podtrzymywaniu kondycji psychicznej. W okresie pandemii COVID-19 bardzo wiele serca włożyła w pomoc starszemu małżeństwu, które między innymi zmagało się z tą chorobą. Pani Zofia, nie zważając na zagrożenie, objęła ich kompleksową pomocą przygotowując posiłki, zmieniając pościel, podając lekarstwa. Była też wsparciem dla swojej podopiecznej po śmierci jej męża.

Pani Dorota Balak swoją pomysłowością, pracowitością i przedsiębiorczością mogłaby obdzielić kilka osób. Jako prezes stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wadoviana” oraz Radna Rady Miejskiej od lat jest mocno zaangażowana w działania na rzecz społeczności lokalnej. Współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi, szkołami, Kołami Gospodyń Wiejskich i innymi podmiotami. Nie pozostaje obojętna na ludzką krzywdę i nie odmawia pomocy tam, gdzie jej potrzeba, organizując np. wielką akcję szycia maseczek w trakcie pandemii COVID-19, czy włączając się w liczne działania charytatywne.

Przypomnijmy, że Serce Roku to nowy konkurs na który wpadł kilka tygodni temu wadowicki magistrat. jak tłumaczą urzędnicy, chcieli oni wyróżnić osoby z gminy Wadowice, które podejmują pracę na rzecz potrzebujących w myśl słów św. Jana Pawła II „Dzisiaj, kiedy w zastraszający sposób szerzy się egoizm, obojętność i znieczulica serca, jakże potrzeba odnowionej wrażliwości na człowieka, na jego biedy i cierpienia”. Niedawno zwrócili się do mieszkańców z prośbą o zgłaszanie do udziału w konkursie osób, które ich zdaniem zasługują na wyróżnienie.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+13 #1 AGNIESZKA 2021-05-18 11:20
GRATULACJE DLA OBYDWU PAŃ - SZCZEGÓLNE POZDROWIENIA DLA SYLWII :-)*
Cytować
+16 #2 Jan 2021-05-18 11:51
Po 1000 ? Więcej pewnie wziął ten pan w sukience za to że przyjechał .
Cytować
+2 #3 Synuś 2021-05-18 12:13
Szkoda ze nie docenili ludzi którzy armia szli ramie w ramie co zbierali na panią Bakałarz
Cytować
+13 #4 Omnibus 2021-05-18 15:25
Cytuję Synuś:
Szkoda ze nie docenili ludzi którzy armia szli ramie w ramie co zbierali na panią Bakałarz

Sylwia też zbierała
Cytować
+5 #5 Już zdrowy 2021-05-18 16:08
P. Chmura to chyba nieporozumienie . Chyba,że wystawiona przez X.
W czasie pandemii ,wiele osób ,tu,w Wadowicach,pozo stawało bez po.ocy.Prawie każda przysługa ,za co łaska . Znam wiele ludzi pomagających z potrzeby serca. I tym anonimowym serdeczne dzięki.
Cytować
-2 #6 Wstyd 2021-05-18 16:45
Raz że całe to towarzystwo to żenada ..
To jeszcze nagrody za ujadanie z dziubka włodarzony ta nagroda nic nie znaczy
W dodatku Pani radna dostała za to że oszukała swoich mieszkańców na wysokiej:O
żenada
Cytować
+4 #7 Egon 2021-05-18 16:54
Najważniejsze, że był pan Jędraszewski!
Ten to ma dopiero serce otwarte dla wszystkich bliźnich!!!
Cytować
+15 #8 7878 2021-05-18 19:17
Szacun ogromny dla pań ale radna skąd w tym gronie,przecier z ona wszystko robi pod publikę to celebrytka nic nie zrobi bez interesu,Klinu ją ustawił w vadowianie i korzysta z pomysłów innych, w obecnym układzie politycznym też umiała się znależ, zrobi wszystko dla sławy ale charytatywnie?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.