Na zlecenie przedstawicieli trzech gmin: Mucharza, Stryszowa i Zembrzyc opracowano panoramy obszarów, kt
Pozwiedzaj wirtualnie tą okolicę zanim zaleje ją woda

Na zlecenie przedstawicieli trzech gmin: Mucharza, Stryszowa i Zembrzyc opracowano panoramy obszarów, które niedługo zaleje woda ze zbiornika Świnna Poręba. Wirtualna wycieczka po dnie jeziora to coś, co trzeba koniecznie zobaczyć.

Przedstawiciele trzech gmin: Mucharza, Stryszowa i Zembrzyc spotkali się niedawno, aby wspólnie uzgodnić koncepcją zagospodarowania przestrzennego wokół zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Jednym z efektów tej współpracy są zdjęcia w wysokiej rozdzielczości obszarów, które obejmuje obszar zbiornika. Poskładano je w duże panoramy i każdy w zaciszu swojego domu może odbyć wirtualną wycieczką wokół przyszłego zalewu, zwiedzić zaporę, obejrzeć Skawę w Sobkówce czy zobaczyć tereny gminy Mucharz. Zabawa przednia.

Zobacz panoramy na stronie Urzędu Gminy Mucharz

Warto odbyć tą wirtualną wycieczkę, bo jeśli nic znowu nie stanie na przeszkodzie, pod koniec 2014 to wszystko zaleje woda. Zbiornik w Świnnej Porębie to jeden z najdłużej powstających projektów tego typu w Polsce. Pierwsze plany hydrotechnicznego zagospodarowania terenu powstały już w latach pięćdziesiątych XX wieku, od końca lat siedemdziesiątych, w związku z planowaną inwestycją, nie pozwalano na stawianie obiektów architektonicznych na jej obszarze.

Zobacz: Pozwiedzaj Wadowice nie wychodząc z domu

Budowę rozpoczęto w 1986 roku, w latach 1988 - 1992 rozebrano część lini kolejowej nr 103 z Wadowic do Skawiec przebiegającej na większości terenów planowanych pod zalanie oraz zaczęto wysiedlać ludność z tych obszarów. Po 1989 roku, ze względu na kłopoty finansowe związane z przemianami gospodarczymi budowa zbiornika spowolniła się. W 2005 r. Sejm przyjął specjalną ustawę o programie budowy zbiornika Świnna Poręba w latach 2005-2010.

Planowane oddanie obiektu było przewidziane na 2013 rok, jednak ze względu na opóźnienia związane z przełożeniem linii nr 97 SkawinaŻywiec na odcinku Stryszów - Zembrzyce, zostało przełożone na 2014 rok.

Zobacz: Ciekawe miejsca: Stacja Skawce

Zbiornik powstanie na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce, ma mieć pojemność 161 mln m. sześciennych i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory ma wynieść 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Zapora usytuowana jest na 26,6 km biegu rzeki Skawy. Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych dla m.in. dla Wadowic i Krakowa, ma być też zasobem wody dla celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim. 

Budowa zbiornika Świnna Poręba na przestrzeni lat:

(MG)

Zobacz również:
Stanisław Kotarba bez wąsów!
Ciekawe miejsca: Bliźniaki
Odpoczywali w Węgierskiej Górce
Zagubiony bocian w Tomicach
Samochód Google odwiedził Wadowice
W taką pogodę tylko nad wodę
Nadchodzą upały, jak się przed nimi chronić?
Lanckorona będzie jednym z siedmiu cudów Polski?

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 kuba 2012-08-03 19:12
Za nim to zaleją to minie jeszcze kolejne 20 lat:)
Cytować
+1 #2 zdzich 2012-08-03 20:34
tę okolicę
Cytować
+2 #3 czesiek33 2012-08-03 20:46
Te panoramy to kpina w porównaniu z wadowice360.pl , nawet nie zrobili zoomowania o jakości nie wspomnę. Ciekawe ile gmina za takie dziadostwo zapłaciła?
Cytować
+2 #4 m 2012-08-03 21:12
czad! mogli zrobić rynek rpzed remontem, byłoby co teraz powspominać...
Cytować
+1 #5 znawca.... 2012-08-04 06:15
Dawny Most jest w zagórzu panie adminie..a nie w mucharzu...
Cytować
+2 #6 Hefajstos 2012-08-05 20:02
TĘ okolicę będziemy mogli jeszcze długo zwiedzać - niekoniecznie wirtualnie... Slyszę zapewnienia o napełnianiu zbiornika od lat... No chyba że powódź przyjdzie - jak przed dwoma laty...
Cytować
+1 #7 Nike 2012-10-08 14:16
Gmina Mucharz to zbiór pożal się Boże gryzipiórków co jak powszechne? pilnują swoich stołków i interesów jak w WILKOWYJACH!A Wójt dożywocia w swoim gabinecie? Czy coś robią czy udają? efektów nie widać? Pieniądze zawsze dobre i podwyżki efektowne? Brzuchy im się rozwijają od dobrych pensji,
a teren i zapora niezmiennie ponad ćwierć wieku te same? Mucharz od słowa Muchar -Bieda i bezrobocie od wieków gnębi miejscową społeczność . Oj! Oj! OJ!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.