Dzisiaj w cyklu Ciekawe miejsca polecamy Bliźniaki. Położony w pobliżu Wadowic szczyt jest bardzo dob
Ciekawe miejsca: Bliźniaki

Dzisiaj w cyklu Ciekawe miejsca polecamy Bliźniaki. Położony w pobliżu Wadowic szczyt jest bardzo dobrym miejscem na spokojną, letnią, leśną wędrówkę. Niewielki stopień trudności pozwala wędrować nawet z dziećmi. Szlak jest też w pewnej części wyjątkowo urokliwy widokowo.

Bliźniaki (564 m n.p.m.) to dwuwierzchołkowy szczyt górujący nad Chocznią i Kaczyną, położony w pogórskim paśmie Beskidu Małego pomiędzy Łysą Górą a Kokocznikiem. Jego charakterystyczny i nieco dwuznaczny kształt jest łatwo rozpoznawalny. Przez Bliźniaki przebiega górski szlak turystyczny (znaki żółte) Inwałd-Klecza Górna. Obecnie wycięto połać lasu na północnym stoku w związku z czym spod Bliźniaków możemy podziwiać piękną panoramę Pogórza Śląskiego i Wielickiego. Powstała polana jest dobrym miejscem na odpoczynek i piknik.

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Bliźniaki są łatwo dostępne wprost z Choczni. Jednak lepszym rozwiązaniem wydaje się wplecenie ich do nieco dłuższej wycieczki z Wadowic lub nawet z Andrychowa. Szczególnie drugi przykład jest godny polecenia, gdyż przebiega przez bardzo spokojne rejony Beskidu Małego.

Z Wadowic najciekawszą propozycją wydaje się być przejście przez Goryczkowiec (zobacz) i po zejściu do Gorzenia za znakami czarnymi wejście nieopodal Dworku Zegadłowicza na szlak znakowany znakami żółtymi, a w dalszej części przez Iłowiec i Łysą Górę wprost na Bliźniaki. Powrót możemy zaplanować schodząc do Choczni lub wracając pod Łysą Górę na Przełęcz Cz. Panczakiewicza i stamtąd kierując się za znakami niebieskimi wrócić przez Zawadkę i ul. Góralską do Wadowic.

Wycieczka w tym wariancie, szczególnie w godzinach porannych, obfituje w bardzo zróżnicowane i urocze widoki plenerowe. Przechodzimy przecież przez Goryczkowiec (zobacz), następnie spod zakosu pod Iłowcem otwiera się nam dobry widok na budowaną zaporę w Świnnej Porębie. Godna polecenia jest leśna polana pod Iłowcem stanowiąca świetny punkt do odpoczynku. W dalszej części szlaku Iłowiec-Łysa Góra otwierają się widoki na stronę południową ku Groniowi Jana Pawła II i Krolewiźnie. Punktem kulminacyjnym są oczywiście Bliźniaki ze wspomnianą wcześniej panoramą Pogórzy.

Wariant andrychowski zakłada dojazd pod stację paliw BP i wejście na znakowany na zielono szlak na Leskowiec (początek pod stacją PKP). Przechodzimy przez Pańską Górę skąd w zejściu możemy ujrzeć inne oblicze Goryczkowaca, szczególnie wschód słońca bywa w tym miejscu niezapomniany. Następnie, wędrując ciągle za znakami zielonymi, przechodzimy przez niewielkie wzniesienia o nazwie Czuby i Kobylica. Także stąd możemy ujrzeć wyjątkowe panoramy w stronę Targanic i Przełęczy Kocierskiej. Po przejściu drogi łączącej Inwałd z Zagórnikiem za około 10 minut szlak zielony łączy się ze szlakiem żółtym. Od teraz to znaki żółte powinny być dla nas najważniejsze. Spokojna, leśna wędrówka doprowadza do Skrzyżowania Panienka, gdzie szlaki rozwidlają się. Zielony prowadzi ku Groniowi Jana Pawła II i Leskowcowi przez Gancarz, jednym z najbardziej stromych odcinków szlakowych w całym Beskidzie Małym. Znaki żółte prowadzą przez okolice Ostrego Wierchu i Kokocznik do Choczni. Zejście z Kokocznika do Choczni należy do najgorzej oznakowanych w okolicy. Znaki żółte w starym przebiegu są mocno mylące i wyprowadzają dosłownie w las, gdzie niezbędna bywa maczeta. W tym miejscu uwagę należy podwoić. Przy odrobinie „szczęścia” zejdziemy do asfaltowej drogi Chocznia-Kaczyna. Dalej za znakami żółtymi wyjdziemy dość szybko na polanę pod Blliźniakami i dalej na szczyt. Wycieczkę możemy zakończyć powrotem do Choczni lub kontynuować dalej w stronę Łysej Góry i Iłowca.

Bliźniaki jak i całe pasmo pogórskie Beskidu Małego są stosunkowo rzadko odwiedzane przez turystów. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna w obliczu położonego w pobliżu Leskowca. Mimo wszystko warto poznać ten zakątek, który przecież jest nam najbliższy, a przy tym wcale nie gorszy od wyższych wzniesień beskidzkich. Przyjemny i łatwy teren jest także doskonały dla osób o słabszej kondycji fizycznej.

 

Zobacz miejsce w Google Maps

Jeśli znasz jakieś ciekawe miejsca w Wadowicach lub w okolicach Wadowic i uważasz, że jest ono warte przypomnienia i opisania, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz inne ciekawe miejsca w Wadowicach i okolicach:
Ciekawe miejsca: Mucharz
Ciekawe miejsca: Bliźniaki
Ciekawe miejsca: Stacja Skawce
Ciekawe miejsca: Babia Góra
Ciekawe miejsca: Czuma
Ciekawe miejsca: Goryczkowiec "Dzwonek"
Ciekawe miejsca: "Boża Męka"

(Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 Antonina 2012-07-29 14:02
Cudo!
Cytować
+6 #2 P 2012-07-30 12:13
Fajny artykuł!!
Cytować
+6 #3 Cecylka 2012-08-01 22:29
Krzyśku cudne zdjęcia! Chcemy więcej!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.