Decyzją Rady Miejskiej w Wadowicach stare drzewo, cis mający metr w obwodzi, stojący na jednej z dzia
Stare drzewo straciło status pomnika przyrody

Decyzją Rady Miejskiej w Wadowicach stare drzewo, cis mający metr w obwodzi, stojący na jednej z działek w Stanisławiu Górnym (gmina Wadowice) został pozbawiony statusu pomnika przyrody. Co się stało?

Taka sytuacja: podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach, większością głosów radni pozbawili statusu pomnika przyrody drzewo z gatunku cis pospolity, które rośnie na jednej z działek w Stanisławiu Górnym (gmina Wadowice).

Powód? Utrata wartości przyrodniczych. Jak ustalił Wydział Ochrony Środowiska magistratu, drzewo, którego obwód pnia wynosi 1 metr, uległo złamaniu.

W Polsce pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.  Według danych z 2015 roku liczba pomników przyrody w Polsce wynosiła 36 510. Od 2009 roku pomnik przyrody ustanawia Rada Gminy lub Miasta (wcześniej robił to również wojewoda, a w okresie PRL – wojewódzka rada narodowa). Pomniki przyrody oznaczane są zielonymi tabliczkami, których wzór określa rozporządzenie Ministra Środowiska.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 yanek 2021-04-08 11:39
o kurde, bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.