Wiosna w pełni i do kraju zaczęły już wracać bociany. Sympatyczne ptaki coraz częściej można spot
Drukuj
Bociany już powróciły

Wiosna w pełni i do kraju zaczęły już wracać bociany. Sympatyczne ptaki coraz częściej można spotkać w naszym powiecie dostojnie spacerujące na łąkach czy w gniazdach.

Wiosna w pełni i jak to bywa o tej porze roku, do Polski zaczęły już powracać bociany. Jak informują nas czytelnicy, sympatyczne "boćki" coraz częściej można zaobserwować w naszym powiecie na łąkach czy w gniazdach.

Polska nazwa "bocian" występująca niegdyś w wielu odmianach (np. boćko), ma przypuszczalnie wspólne korzenie w języku staropolskim i językach nadodrzańskich - baćon, bośon,  botian. Może tez pochodzić od rosyjskiego botat’  czyli "tupać", botało – czyli coś o ciężkim chodzie.

Bociany na pod koniec marca i kwietnia powracają z ciepłych krajów po trwającej około 50 dni wędrówce i zimowaniu w środkowej i północnej części Afryki. Zazwyczaj preferują one trawiaste łąki, pola uprawne i mokradła. Ptaki te są mięsożerne: przepadają za owadami, rybami, płazami, zjadają również gady, małe ssaki a czasem inne ptaki.

Ptak ten ma niewielu naturalnych wrogów, jednak może być siedliskiem kilku rodzajów pasożytów. W jego upierzeniu żerują wszy i wszoły, a duże bocianie gniazda są schronieniem dla wielu rodzajów roztoczy z rzędu żukowców.

Bociany dały początek wielu  legendom, z których najbardziej znana jest historia o dzieciach przynoszonych przez te ptaki...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Mieszkańcy osiedla Podhalanin narzekają na hałdę śmieci

Wójt chciał kwietniki z betonowych rur na rynku, mieszkańcy Lanckorony zaprotestowali

Papieskie miasto w końcu będzie mieć publiczne toalety dla turystów

Ktoś rozrzuca kiełbasę z trutką. Uważajcie na swoje pupile!

Droga przy nowym przystanku kolejowym jak na poligonie