Wiosna w pełni i do kraju zaczęły już wracać bociany. Sympatyczne ptaki coraz częściej można spot
Bociany już powróciły

Wiosna w pełni i do kraju zaczęły już wracać bociany. Sympatyczne ptaki coraz częściej można spotkać w naszym powiecie dostojnie spacerujące na łąkach czy w gniazdach.

Wiosna w pełni i jak to bywa o tej porze roku, do Polski zaczęły już powracać bociany. Jak informują nas czytelnicy, sympatyczne "boćki" coraz częściej można zaobserwować w naszym powiecie na łąkach czy w gniazdach.

Polska nazwa "bocian" występująca niegdyś w wielu odmianach (np. boćko), ma przypuszczalnie wspólne korzenie w języku staropolskim i językach nadodrzańskich - baćon, bośon,  botian. Może tez pochodzić od rosyjskiego botat’  czyli "tupać", botało – czyli coś o ciężkim chodzie.

Bociany na pod koniec marca i kwietnia powracają z ciepłych krajów po trwającej około 50 dni wędrówce i zimowaniu w środkowej i północnej części Afryki. Zazwyczaj preferują one trawiaste łąki, pola uprawne i mokradła. Ptaki te są mięsożerne: przepadają za owadami, rybami, płazami, zjadają również gady, małe ssaki a czasem inne ptaki.

Ptak ten ma niewielu naturalnych wrogów, jednak może być siedliskiem kilku rodzajów pasożytów. W jego upierzeniu żerują wszy i wszoły, a duże bocianie gniazda są schronieniem dla wielu rodzajów roztoczy z rzędu żukowców.

Bociany dały początek wielu  legendom, z których najbardziej znana jest historia o dzieciach przynoszonych przez te ptaki...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 Z ostatniej chwili 2021-04-05 17:49
Nie żyje Krzysztof Krawczyk miał 74 lata.
https://www.wp.pl/
Cytować
+13 #2 Luna 2021-04-05 17:51
"może być siedliskiem kilku rodzajów pasożytów. W jego upierzeniu żerują wszy i wszoły, a duże bocianie gniazda są schronieniem dla wielu rodzajów roztoczy z rzędu żukowców"
nie pisałabym takich rzeczy, bo za chwilę jakieś rozhisteryzowan e matki będą kazały usuwać gniazda bocianów w obawie o zdrowie swoich pociech.
Cytować
-15 #3 Z ostatniej chwili 2021-04-05 17:54
Cytuję Z ostatniej chwili:
Nie żyje Krzysztof Krawczyk miał 74 lata.
https://www.wp.pl/


Szczepiony dwoma szczepionkami.

https://gwiazdy.wp.pl/krzysztof-krawczyk-nie-zyje-mial-74-lata-6621577565600608a
Cytować
+7 #4 Z ostatniej chwili 2021-04-05 18:22
Krzysztof Krawczyk nie żyje. Miał 74 lata

Krzysztof Krawczyk przez ponad 50 lat był jedną z największych polskich gwiazd estrady. Nawet po "siedemdziesiąt ce" i pomimo pogarszającego się stanu zdrowia nie zamierzał schodzić ze sceny. Chciał nagrać jak najwięcej płyt, bo "tylko to pozostanie".

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia. Smutną wiadomość potwierdziła żona artysty w rozmowie z Onetem. Krawczyk pod koniec marca trafił do szpitala zarażony koronawirusem. Jak ustaliła Wirtualna Polska, nie była to przyczyna śmierci muzyka.

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Jego rodzice zajmowali się aktorstwem i śpiewali w operze. Krzysztof od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny, sam nauczył się grać na gitarze, w szkole uczęszczał na lekcje śpiewu. W wieku 17 lat, po śmierci ojca, został jedynym żywicielem rodziny (matka cierpiała na depresję). Krawczyk skończył szkołę wieczorową i zdał maturę, a także podjął jedną z najważniejszych decyzji swojego życia – założył z trzema kolegami zespół Trubadurzy.

Trubadurzy wylansowali takie hity jak "Kasia", "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Przyjedź mamo na przysięgę". Po 10 latach wspólnego grania Krawczyk rozpoczął karierę solową. W latach 70. występował na największych festiwalach w Polsce i za granicą, a jego przeboje "Parostatek" czy "Rysunek na szkle" zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki popularnej.
Cytować
-10 #5 Wania 2021-04-05 19:05
Cytuję Z ostatniej chwili:
Nie żyje Krzysztof Krawczyk miał 74 lata.
https://www.wp.pl/

Gwiazda polskiej piosenki.[*][*]
Cytować
+16 #6 Do polaczkow 2021-04-05 20:08
Cytuję Wania:
Cytuję Z ostatniej chwili:
Nie żyje Krzysztof Krawczyk miał 74 lata.
https://www.wp.pl/

Gwiazda polskiej piosenki.[*][*]

No cóż widzisz jacy ludzie minusują w dupie mają czyjeś życie . ten człowiek już wtedy miał racje to jego święte słowa.

https://www.youtube.com/watch?v=uTuqFxCv7h4
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.