Nie da się ukryć, że powietrze w naszym regionie nie należy do najczystszych, głównie z powodu spal
Fatalne powietrze w naszych miastach. Zobaczcie płuca z Kalwarii

Nie da się ukryć, że powietrze w naszym regionie nie należy do najczystszych, głównie z powodu spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Jeśli ktoś nie wierzy, niech zobaczy co stało się po kilku tygodniach ze sztucznymi płucami ustawionymi do testów w Kalwarii Zebrzydowskiej...

Dni, w których ciężko jest przejść ulicami miast powiatu wadowickiego nie dusząc się jest w roku coraz więcej. Głownie to wina ludzi, którzy palą w swoich piecach nieodpowiednim materiałami: słabej jakości węglem, plastikowymi butelkami, lakierowanym drewnem, zużytymi pieluchami czy kolorowymi gazetami.

Swoje dodają też niestety kierowcy, których samochody emitują do atmosfery szkodliwe substancje, jednak  to właśnie niska emisja w godzinach wieczornych i w nocy jest głównym powodem zanieczyszczeń. Swoje dodaje też pogoda: niska temperatura tworzy warstwę, która nie pozwala uciec zanieczyszczeniom do atmosfery, a położenie np. Wadowic powoduje dodatkowo to, że nasze miasto otoczone jest szczelnym, smogowym kokonem.

Od lat jest niestety ciągle źle. Niedawno w ramach w ramach projektu LIFE – Małopolska w Zdrowej Atmosferze w dniach od 22 grudnia do 3 stycznia z małą przerwą, Krakowski Alarm Smogowy  dokonał pomiaru jakości powietrza w Wadowicach. Na jedenaście pełnych dni objętych badaniem, przez sześć przekroczone było dopuszczalne stężenie dobowe pyłu PM10...

Niedawno też dobiegała końca trzecia odsłona kampanii Zobacz czym oddychasz, w ramach której w 6 małopolskich gminach: Krzeszowicach, Kętach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Makowie Podhalańskim, Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim prowadzone były pomiary jakości powietrza. Kraków, pod względem jakości powietrza, wypada zdecydowanie lepiej na tle pozostałych miejscowości. We wszystkich, poza jedną gminą, średnie stężenia pyłów były wyższe niż w stolicy województwa

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne. To właśnie ogrzewanie domów za pomocą węgla i drewna jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce i odpowiada za około połowę emisji pyłu i aż 90% emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Pomiarom towarzyszył mobilny billboard ze sztucznymi płucami, które wraz z filtrowaniem zanieczyszczonego powietrza stawały się czarne. Zobaczcie jak zmieniały się sztuczne płuca w Kalwarii Zebrzydowskiej i pomyślcie o waszych prawdziwych płucach...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-3 #1 Gfdg 2021-01-12 14:08
Tak działa burmiszcz wiesiowic. Stacje która świetnie pokazywała jak źle mamy powietrze została usunięta by zamydlic oczy mieszkańcom. Nie ma czujnika, nie ma dowodu, nie ma powodu by coś zmieniać. Przecież burmiszcz mieszka na wsi w Łaczanach w mieście bywa więc co go obchodzi jakiś smog?
Próbuje oszukać siebie i innych.
A pamiętajcie trucie innych to powolne zabijanie czyli grzech. A przyzwolenie na ten proceder to udział w grzechu.
Cytować
+9 #2 Smog 2021-01-12 14:11
Drewnem wolno peletem z drewna nie wolno. Drewno najbardziej ekologiczny opał podczas spalania wydziela mniej dwutlenku węgla niż pobiera podczas wzrostu. Kilka groszy dotacji i za pozbycie się kominka największa głupota co zrobicie jeżeli zabraknie prądu na dłuższy czas wszystkie ekopiece nie pracują wtedy.
Cytować
+8 #3 Jarosław 2021-01-12 14:37
Wysiadajcie z tych aut,spacerujcie ,wszedzie tylko nowe parkingi auto na aucie,parking na parkingu,beton na betonie,brak zieleni,wycinac ie drzewa,co tam polak smieci i syfem będzie palił głupi naród jak pis
Cytować
+3 #4 Ja 2021-01-12 15:07
Tylko czekać aż przyjdzie Dyru i zacznie znowu coś na burmistrz Wadowic jechać używając swojego gadziego mózgu i słownictwa jak menel spod mostu. Ale wiadomo Dyru tak jak i jego guru w czerownych butach. Jeszcze na ziemię po kopie nie opadli.
Cytować
+12 #5 Tlen 2021-01-12 16:04
Chcieliby ekologii jak w Szwajcarii a zarobki jak w Rumunii
Cytować
+10 #6 Domator 2021-01-12 16:09
Największe ekologii celebryty latają na Zanzibar samolotem który pali 100 ton paliwa
Cytować
+6 #7 Ja 2021-01-12 16:13
Największe ekologi jeżdżą elektrykami, do których produkcji używa się najwięcej kobaltu, przy którego eksploatacji ludzie pracują jak w obozach a śmiertelność wynosi 60%. Ale tego Ci żaden sabotażysta z sekty zielonych nie powie, bo nawet nie wie, bo to cymbały.
Cytować
+12 #8 Tlen 2021-01-12 16:19
krakusy pędzą swoimi ekologicznymi Diesla mi do naszych malowniczych miejscowości na weekend palą w piecach piją malują wyrzucają śmieci do lasu i wracają do swojego cudownego czystego Krakowa
Cytować
+1 #9 Mieszkaniec 2021-01-13 00:53
Smrod wieczorami na polu jest nie do wytrzymania. Ludzie pala smieci i najgorszy mul.
Cytować
+1 #10 StacjaPomiarowa 2021-01-13 10:30
Przecież cała Kalwaria pali resztki z produkcji mebli i butów. Co to ma wspólnego z opalaniem węglem, pelletem czy drewnem?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.