Lanckorona, jedna z nielicznych miejscowości, w których zachował się do dziś zabytkowy układ urbani
Drukuj
Lanckorona będzie jednym z siedmiu cudów Polski?

Lanckorona, jedna z nielicznych miejscowości, w których zachował się do dziś zabytkowy układ urbanistyczny z XIV, ma szansę zostać jednym z siedmiu nowych cudów Polski. Miasteczko znalazło się wśród 32 kandydatów o to zaszczytne miano w plebistycie magazynu "National Geographic Traveler".

Polska jest najfajniejsza – to hasło rzucił w ubiegłym roku National Geographic Travel, ogłaszając konkurs "Szukamy siedmiu nowych cudów Polski".

"Chcieliśmy wraz z Wami odkryć na nowo zapomniane zabytki, docenić wspaniałą polską przyrodę – słowem dotrzeć do najciekawszych, ale naszym zdaniem wciąż niewystarczająco poznanych zakątków kraju. To miała być jednorazowa, wakacyjna zabawa. Ale Wasz odzew, liczba głosów i zainteresowanie plebiscytem przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. I sprawiły, że postanowiliśmy go kontynuować w następnych latach. Nie mamy wątpliwości, że w Polsce jest o wiele więcej niż tylko siedem cudów. Tym razem z prośbą o wyszukanie niezwykłych miejsc zwróciliśmy się do regionów – samorządów, regionalnych organizacji turystycznych i lokalnych patriotów" - tłumaczy Martyna Wojciechowska na łamach National Geographic Travel.

W efekcie wybrano 32 kandydatury nowych cudów, wśród których znalazła się też Lanckorona, jedna z nielicznych miejscowości, w których zachował się do dziś zabytkowy układ urbanistyczny z XIV wieku. Nie trzeba jej specjalnie reklamować, bo chyba każdy, kto ją chociaż raz odwiedził będzie pod wielkim urokiem rynku z tradycyjnymi drewnianymi domami, Muzeum Aniołów, ruinami zamku czy wytycznymi wokół niego trasami takimi jak Aleja Cichych Szeptów, Droga na Moczary, Dawny Trakt Królewski, Droga do Dawnego Kamieniołomu czy Aleja Zakochanych.

Lanckorona staje w szranki z takimi kandydatami jak Zamek Czocha, Muzeum Czartoryskich w Puławach, łódzką Manufakturą, podziemiami krakowskiego rynku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, zamkiem w Mosznej, zamkiem w Łańcucie, łódzkim Muzeum Dobranocek, Stocznią Gdańską, Radiostacją Gliwice (najwyższej drewnianej konstrukcji na świecie), zamkami w Bobolicach i Mirowie czy Zamkiem Książąt Pomorskich w Darłowie.

Jeśli uważasz, ze Lanckorona zasługuje na to aby zostać jednym z siedmiu nowych cudów Polski wystarczy wysłać SMS o treści: TR.CUD.11.twój kod pocztowy (np. 00-999), pod numer 71001. Głosować można do 24 września.

(MG)
(zdjęcie: Janusz Gawron)

Zobacz również:
Znany kucharz odwiedził oberżę
Karmelicka dalej dziurawa
Pozwiedzaj Wadowice nie wychodząc z domu
W zeszłym roku wygrał kabanos, co wygra teraz?
Uwaga przymrozki!
Podziel się posiłkiem ze stowarzyszeniem
Wyjątkowa pełnia Księżyca. Będzie co oglądać
Ciekawe miejsca: Stacja Skawce

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Półmetek akcji “Andrychów dla Schronisk” za nami. Nadal trwa zbiórka karmy dla czworonogów

Porzucone kocury szukają nowego domu. Pomożecie?

Ciekawski lis zagląda na osiedla

Owczarek niemiecki znaleziony w Wadowicach potrzebuje pomocy

Zawyją syreny, z jakiego powodu?