Piątek trzynastego napawa sporo osób niepokojem. Uważany jest za pechowy w wielu krajach. Strach przed
Piątek trzynastego i do tego w 2020...

Piątek trzynastego napawa sporo osób niepokojem. Uważany jest za pechowy w wielu krajach. Strach przed takim dniem jest nazywany paraskewidekatriafobią. Sporo osób ma obawy, co przyniesie piątek 13 listopada i do tego w tym zwariowanym 2020 roku...

Dziś, 13 listopada i do tego w tak zwariowanym 2020 roku, przypada piątek trzynastego: dzień uznawany za pechowy w wielu krajach. Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Skąd wziął się zabobonny lęk przed piątkiem trzynastego? Jak informuje Wikipedia, istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo, a tak naprawdę był u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

Przez chrześcijan piątek uważany był za dzień, w którym zatriumfowało zło: to właśnie dzień śmierci Jezusa. Na ostatniej wieczerzy, która miała miejsce w przeddzień ukrzyżowania, udział brało trzynastu uczestników - Jezus i dwunastu apostołów. Dodatkowo trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii a to nadaje trzynastce właśnie wymiar demoniczny. Piątek trzynastego to symboliczny, chwilowy triumf Szatana. Kiedy na krzyżu umarł Jezus, to do jego zmartwychwstania nie było boga między ludźmi. Panowanie na ten czas przejęły demony.

12 to liczba święta, kompletna. Jest dwanaście miesięcy, dwanaście znaków zodiaku, doba składa się z 24 godziny - dwóch dwunastek. Starożytni Egipcjanie wierzyli, ze życie człowieka dzieli się na dwanaście etapów, trzynastym jest śmierć. Liczba dwanaście symbolizuje ład i harmonię świata. Dodanie do niej jedynki powoduje zaburzenie tej harmonii, chaos, zamęt i zniszczenie. W tarocie trzynastą kartą Arkanów Wielkich jest Śmierć.

Z piątkiem trzynastego związanych jest wiele przesądów: nie zakłada się w ten dzień firmy, nie robi większych zakupów, nie podejmuje ważnych decyzji. W ten dzień przesądni noszą to samo ubranie, co dzień wcześniej. Nie kuszą też losu: nie przechodzą pod drabiną, unikają czarnych kotów przechodzących drogę z prawej na lewą stronę.

Co ciekawe, jak się okazuje, ta data przekłada się realnie na straty ekonomiczne: ludzie mniej latają samolotami, mniej kupują i nie zawierają umów.

Data piątek trzynastego może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej jeden raz i maksymalnie trzy razy. W tym pokręconym przez koronawirusa 2020 roku  piątek trzynastego wypadł pierwszy raz w marcu, drugi i ostatni raz, właśnie w listopadzie.

Wierzycie w te przesądy związane z piątkiem trzynastego?

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 jin 2020-11-13 12:49
Nie wierzę w zabobony (13 piątki, czarne koty, kominiarzy, wróżby, taroty, horoskopy, etc) - każde z nich jest ciężkim grzechem bałwochwalstwa.
Jestem katolikiem.
Cytować
0 #2 Jakub Jaglarz 2020-11-21 19:08
Nie wierzę w zabobony (Boga, Niebo, Piekło, 13 piątki, czarne koty, kominiarzy, wróżby, taroty, horoskopy, etc) - każde z nich jest ciężkim przypadkiem choroby psychicznej.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.