Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla bezdomnych i nietrzeźwych. Każdego roku w tym czasie na
Nadchodzą najtrudniejsze tygodnie dla bezdomnych. Nie bądźmy obojętni

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla bezdomnych i nietrzeźwych. Każdego roku w tym czasie na terenie całego kraju odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu. Straż Miejska i policja apeluje o empatię.

Każdego roku w czasie jesieni i zimy małopolska policja prowadzi akcję prewencyjną dotyczącą problematyki osób szczególnie narażonych na skutki niskich temperatur powietrza: to ludzie bez dachu nad głową czy nieporadni życiowo, czy często incydentalnie narażeni na okoliczności utraty zdrowia czy życia. Nie ma żartów: w ostatnich dniach temperatury spadają coraz bliżej zera.

Aby nie dopuścić do tego rodzaju zdarzeń zarówno policjanci jak i Straż Miejska zwracają uwagę na piwnice w blokach, przystanki autobusowe i kolejowe, stare budynki czy okolice wikliny nad Skawą. Bezdomnym proponowany w takich przypadkach jest nocleg, jeśli są trzeźwi, wzywany jest MOPS i badana ich sytuacja życiowa. Jak dowiadujemy się, w samej gminie Wadowice jest  10 takich osób. Pomóc mogą również mieszkańcy.

Aby nie dochodziło do śmierci z powodu wychłodzenia organizmu apelujemy, by nie pozostawać obojętnym wobec osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich życiu — apelują policjanci.

Na ryzyko wychłodzenia organizmu najczęściej narażone są osoby bezdomne czy będące pod wpływem alkoholu. Ale mogą to także być osoby starsze i samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach, na przykład z poruszaniem się czy zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Nie bądźmy nieczuli w takich sytuacjach i wzywajmy odpowiednie służby. Numer policji - 112, numer Straży Miejskiej -  33 873 18 11, wewnętrzny 122 lub telefon komórkowy 606 319 78.

Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa  (TUTAJ).   Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Anty pisior 2020-11-09 15:56
Ciekawe gdzie Adaś z pod lidla . W czwartek policja i karetka po niego była blisko lidla i od tej pory go nie ma
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.