Po raz kolejny na terenie gminy Spytkowice zlokalizowano mogiłę w której odnaleziono szczątki żołni
Ekshumacja szczątków niemieckiego żołnierza w Spytkowicach

Po raz kolejny na terenie gminy Spytkowice zlokalizowano mogiłę w której odnaleziono szczątki żołnierza niemieckiego z okresu II wojny światowej. Po ekshumacji, za zgodą IPN, przetransportowano je na cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich.

Jak poinformowały władze gminy Spytkowice, zgodnie z informacjami przekazanymi przez jednego z mieszkańców tej miejscowości, na terenie  sołectwa zlokalizowano mogiłę, z której wydobyto zmineralizowane szczątki żołnierza niemieckiego z okresu II wojny światowej. Znaleziono przy nim guziki, paski i haki mundurowe. Szczątki zostały przewiezione na cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich.

Wniosek o rozpoczęcie procedury ekshumacji szczątków żołnierza, pochowanego w bezimiennej mogile w Spytkowicach, złożył wójt  Mariusz Krystian, kierując go do Fundacji „Pamięć” z siedzibą w Warszawie. Ekshumację, po uzyskaniu stosownej decyzji prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, przeprowadziła firma VARMEX z Katowic.

Przypomnijmy, że 2 lata temu dokonano ekshumacji szczątków żołnierzy niemieckich znajdujących się w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej w Ryczowie. Z mogiły wydobyto wówczas zmineralizowane szczątki 12 żołnierzy.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.